Interakcje leków: błonnik i len [wideo]

farmacja.pl 4 tygodni temu

Interakcje leków z pożywieniem to niezwykle istotny i rozległy temat. Każdy farmaceuta powinien posiadać wiedzę na ten temat, aby w odpowiedni sposób przekazać informacje o ryzyku interakcji pacjentowi. Dzięki naszej interwencji dbamy o skuteczność leczenia naszych pacjentów.

Mgr farm. Mirella Kowalcze przedstawia w materiale wideo jedną z ważniejszych interakcji między lekami a składnikami pożywienia, mianowicie z błonnikiem. Ma on adekwatności adsorpcyjne, w wyniku czego może dojść do zmniejszenia stężenia leku i ograniczenia skuteczności leczenia.

Rodzaje błonnika

Wyróżniamy dwie frakcje błonnika:

  • Błonnik rozpuszczalny – zgodnie z nazwą, ten typ błonnika rozpuszcza się w wodzie tworząc żelową strukturę. To właśnie on wpływa korzystnie na stężenie cholesterolu we krwi oraz na regulację glikemii. Znajdziemy go głównie w owocach, marchewce i nasionach roślin strączkowych
  • Błonnik nierozpuszczalny – ta frakcja nie ulega rozpuszczeniu w wodzie, dzięki czemu jego struktura nie ulega zmianom podczas pasażu jelitowego. To właśnie ten typ błonnika jest pomocny przy zaparciach, ponieważ pobudza pracę układu pokarmowego i zwiększa objętość treści jelitowych. Znajduje się w pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach liściastych i skórkach owoców.

Zaleca się spożywanie posiłków bogatych w błonnik w odstępie 1-2 godzin od przyjęcia leków, aby zapobiec zmniejszeniu skuteczności leczenia. Należy także poinformować pacjenta, który stosuje preparaty z błonnikiem, aby spożywał co najmniej 2 L wody dziennie, aby błonnik mógł ulec odpowiedniemu napęcznieniu.

Interakcje leków z błonnikiem

Błonnik pokarmowy, w szczególności nierozpuszczalny, może zmniejszać ilość wchłoniętego z jelit leku. Taka interakcje w szczególności dotyczy digoksyny, leków przeciwdepresyjnych i przeciwwirusowych.

Ponadto, błonnik może opóźniać wchłonięcie się leku. Dotyczy to lewotyroksyny, niektórych antybiotyków i metforminy.

Zapraszamy do oglądania! 🎬

Idź do oryginalnego materiału