Ważną publikację przedstawiono na łamach prestiżowego „The Lancet Diabetes & Endocrinology”, gdzie porównano insuliny bazowe o różnym czasie działania.
Insulina icodec (icodec) to insulina podstawowa podawana raz w tygodniu – jest w tej chwili opracowywana – której skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w porównaniu z insuliną degludec (degludec) podawaną raz dziennie w cukrzycy typu 2 porównano w badaniu ONWARDS 2.
Jest to randomizowane, wieloośrodkowe badanie fazy 3a (przeprowadzane w 71 ośrodkach z 9 krajów), w którym 526 pacjentów z cukrzycą typu II leczonych insuliną bazową z lub bez innych leków hipoglikemizujących zostało losowo przydzielonych w stosunku 1:1 do otrzymywania raz w tygodniu insuliny icodec lub raz dziennie degludec. Pierwszorzędowym punktem końcowym była zmiana wartości HbA1c w stosunku do wartości wyjściowej w 26. tygodniu leczenia, a margines użyty do ustalenia równoważności obu preparatów wyniósł 0,3 punktu procentowego.
Ze średniej wartości początkowej wynoszącej 8,17 i 8,1 proc. w grupach leczonych odpowiednio insuliną icodec i degludec odsetek HbA1c został obniżony w większym stopniu po zastosowaniu icodec niż degludec (7,2 versus 7,42 proc.) w 26. tygodniu. Przekłada się to na szacunkową różnicę wynoszącą –0,22 punktu procentowego, w sposób istotny statystycznie wskazując na równoważność obu metod leczenia. Oszacowana średnia zmiana masy ciała od wartości wyjściowej do 26. tygodnia wyniosła +1,40 kg dla icodec i –0,30 kg dla degludec. Odsetek przypadków hipoglikemii wynosił mniej niż jedno zdarzenie na pacjentorok ekspozycji w obu grupach. Podobny jest także profil bezpieczeństwa – ogółem 61 proc. chorych otrzymujących icodec i 51 proc. przyjmujących degludec doświadczyło jakiegokolwiek działania niepożądanego, jednak tylko odpowiednio 8 i 6 proc. z nich zakwalifikowano jako poważne.
Podobna skuteczność i bezpieczeństwo występują przy zdecydowanie prostszym i mniej uciążliwym schemacie stosowania. Insulina icodec jest bacznie obserwowana, gdyż przy dotychczasowych rezultatach można spodziewać się stosunkowo szybkiego wprowadzenia na rynek.
Opracowanie: lek. Damian Matusiak