Insulina icodec skuteczniejsza od degludec

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Uproszczenie terapii zwiększa szanse na przestrzeganie przez pacjenta zaleceń, a o ile w pakiecie korzyści jest też większa skuteczność, leczenie takie ma niemal wszystkie cechy takiego, które określamy jako dobre.

W ostatnich latach obserwujemy geometryczny postęp w leczeniu cukrzycy typu 2, a kolejnym z licznych dowodów potwierdzających tę tezę jest najnowsza publikacja z prestiżowego „The New England Journal of Medicine”.

Insulina icodec to eksperymentalny podawany raz w tygodniu analog insuliny bazowej, który z powodzeniem jest badany od kilku lat. Wcześniejsze doniesienia mówiły o co najmniej równoważności w porównaniu ze standardową insuliną bazową oraz o bardzo podobnym profilu bezpieczeństwa. Korzyścią nowego preparatu jest z pewnością schemat podawania – wystarczy jedno ukłucie tygodniowo.

Na łamach wspomnianego czasopisma opublikowano wyniki randomizowanego badania fazy 3a (ONWARDS 1), które składało się z 52-tygodniowej fazy głównej, 26-tygodniowej fazy kontynuacji i 5-tygodniowego okresu dalszej obserwacji. Zakwalifikowano 492 dorosłych z cukrzycą typu 2, którzy wcześniej nie otrzymywali insuliny i charakteryzowali się odsetkiem hemoglobiny glikowanej w zakresie 7 - 11 proc. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni w stosunku 1:1 do otrzymywania raz w tygodniu insuliny icodec lub raz dziennie insuliny glargine U100.

Badanie ujawniło, iż średni spadek poziomu hemoglobiny glikowanej po 52 tygodniach był nieznacznie, ale istotnie większy w przypadku zastosowania nowej insuliny (z 8,5 do 6,93 proc. versus 8,44 do 7,12 proc.). Drugim bardzo istotnym parametrem kontroli choroby jest odsetek czasu w zakresie – tu odnotowano znacznie lepszy rezultat dla icodec w porównaniu z glargine (71,9 versus 66,9 proc.). Częstość występowania łącznie istotnej klinicznie lub ciężkiej hipoglikemii wynosiła 0,30 zdarzenia na osoborok ekspozycji w przypadku icodec i 0,16 zdarzenia na osoborok ekspozycji na glargine U100. Nie zidentyfikowano żadnych nowych sygnałów dotyczących bezpieczeństwa, a częstość występowania zdarzeń niepożądanych była podobna w obu grupach.

Insulina icodec stosowana mniej więcej przez 1,5 roku okazała się skuteczniejsza i bezpieczna w leczeniu cukrzycy typu 2. Powyższe badanie z pewnością będzie szeroko omawiane i będzie stanowiło solidny argument w procesie rejestracji.

Opracowanie lek. Damian Matusiak
Idź do oryginalnego materiału