Inspektorzy kwestionują zasadność wystawienia recept farmaceutycznych?

mgr.farm 5 dni temu

Na posiedzeniu, które odbyło się 11 grudnia Naczelna Rada Aptekarska podjęła stanowisko w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec bezpodstawnego i nieuprawnionego podważania przez organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej „zasadności decyzji farmaceutów o wystawieniu recepty farmaceutycznej”. Zaapelowała w nim do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o „spowodowanie respektowania przez nadzorowane przez niego organy i jednostki zawodowej samodzielności i niezależności farmaceutów”.

– Naczelna Rada Aptekarka wyraża przekonanie, iż przypadki podważania przez niektórych wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych zawodowych kompetencji farmaceutów w zakresie wystawiania recepty farmaceutycznej, stanowiły niepożądane incydenty w funkcjonowania Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej – czytamy w stanowisku.

  • Czytaj również: Pomoc w „zdobyciu recepty” stanowi reklamę apteki. Kara to 7 000 zł…

NRA ma też nadzieję, iż pogłębioną refleksję na temat podstaw prawnych działania, zadań i uprawnień wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. Liczy, iż dokonana w ramach Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, pod nadzorem Głównego Inspektora Farmaceutycznego, zapobiegnie w przyszłości podobnym zdarzeniom. Wyraża też przekonanie, iż wszystkie organy i jednostki inspekcji będą chronić, w interesie pacjentów, zawodowej samodzielności i niezależności farmaceutów.

Samodzielność farmaceuty i recepta farmaceutyczna

Samorząd przypomina w swoim stanowisku, iż wystawienie recepty farmaceutycznej o kompetencja każdego farmaceuty posiadającego prawo wykonywania zawodu farmaceuty. Można ją wystawić w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta i zawiera ona informację o przyczynie wydania leku. NRA podkreśla też, iż farmaceuta jest samodzielnym zawodem medycznym.

– Samodzielność farmaceuty przy wystawianiu recepty farmaceutycznej w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta gwarantuje przepis art. 35 ust. 1 ustawy o zawodzie farmaceuty, statuują zasadę, iż aptekarz samodzielnie podejmuje decyzje w zakresie sprawowania opieki farmaceutycznej, udzielania usług farmaceutycznych oraz wykonywania zadań zawodowych, kierując się wyłącznie dobrem pacjenta, i nie jest związany w tym zakresie poleceniem służbowym – wskazuje NRA.

  • Czytaj również: Farmaceutka odmówiła wystawienia recepty farmaceutycznej. Pacjent złożył skargę…

Naczelna Rada Aptekarska stoi na stanowisku, iż zakres nadzoru inspekcji farmaceutycznej nie obejmuje czynności wystawienia recepty farmaceutycznej. Z kolei inspektorzy nie są uprawnieni do kontroli i oceny zasadności decyzji farmaceuty. Szczególnie poprzez kwestionowanie zaistnienia stanu zagrożenia zdrowia pacjenta.

Samorząd zawodu farmaceuty uważa też, iż nadzór inspekcji farmaceutycznej nie może wkraczać w obszary zastrzeżone do kompetencji izb aptekarskich. A to izby aptekarskie sprawują – zgodnie z Konstytucją – pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu w granicach interesu publicznego.

Źródło: ŁW/NIA

Idź do oryginalnego materiału