W I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęto pierwszy w Polsce program leczenia ciężkiej niedomykalności zastawki trójdzielnej dzięki wszczepiania protez zastawkowych z dostępu przez żyłę udową.
O przezcewnikowych implantacjach protez zastawkowych (TTVI – Transcatheter Tricuspid Valve Implantation) u pacjentów z ciężką niedomykalnością zastawki trójdzielnej poinformawała na swojej stronie internetowej uczelnia.
„Niedomykalność zastawki trójdzielnej jest częstą wadą serca. Szacuje się, jej ciężka postać występuje u około 100 tys. mieszkańców Polski, głównie w populacji po 75. roku życia. Rozpoznanie ciężkiej niedomykalności trójdzielnej pogarsza rokowanie pacjentów, z których połowa – jeżeli nie uda się wdrożyć odpowiedniego leczenia – umrze w ciągu 5 lat od jej rozpoznania” – czytamy w komunikacie.
W 2018 roku w I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM rozpoczął się pierwszy w Polsce program przezcewnikowej terapii niedomykalności trójdzielnej. Jak dotąd najczęściej stosowaną przez specjalistów formą terapii był zabieg przezcewnikowej naprawy metodą brzeg do brzegu (ang. transcatheter edge-to-edge repair – TEER), który wykonuje się na bijącym sercu pod kontrolą dwuwymiarowej i trójwymiarowej echokardiografii w czasie rzeczywistym. Niestety, ze względu na niekorzystną anatomię nie wszystkie zastawki można skutecznie naprawić tą metodą.
Od długiego czasu trwały intensywne badania nad opracowaniem protez zastawkowych, które można byłoby wszczepić bez konieczności przeprowadzania operacji kardiochirurgicznej, zastępując tym samym uszkodzoną zastawkę trójdzielną. Pierwsza tego typu zastawka została zarejestrowana w Europie pod koniec 2023 roku. Zbudowana jest z płatków wszytych w samorozprężalną ramkę, która jednocześnie stanowi element mocujący zastawkę w sercu. Przed wszczepieniem całość zamocowana jest na sterowalnym systemie doprowadzającym, który umożliwia przeprowadzenie zabiegu z dostępu przez żyłę udową. Procedura wykonywana jest głównie pod kontrolą echokardiografii trójwymiarowej w czasie rzeczywistym (echonawigacja).
24 i 25 marca br. zespół operatorów – dr Adam Rdzanek, prof. Janusz Kochman i prof. Zenon Huczek z I Katedry i Kliniki Kardiologii – przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi przezcewnikowej implantacji zastawki trójdzielnej z dostępu przez żyłę udową.
Jak informuje WUM, procedury przebiegły bez powikłań i u wszystkich trojga pacjentów doprowadziły do eliminacji niedomykalności trójdzielnej.