U pacjentów z przewlekłą łuszczycą plackowatą długotrwałe leczenie inhibitorami TNF wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) niż fototerapia wąskopasmowym promieniowaniem ultrafioletowym B.
W podłużnym badaniu kohortowym naukowcy włączyli do badania 946 dorosłych pacjentów leczonych na przewlekłą łuszczycę plackowatą w okresie od września 2005 r. do września 2010 r. Utworzono dwie grupy dopasowane pod względem wyników skłonności, po 297 pacjentów w każdej: osoby otrzymujące inhibitory TNF, w tym etanercept, infliksimab i adalimumab (średni wiek 52,2 roku; 65,7 proc. mężczyzn) oraz fototerapię z wykorzystaniem wąskopasmowego promieniowania ultrafioletowego B (średni wiek 51,5 roku; 64,6 proc. mężczyzn). Przed rozpoczęciem terapii pacjenci przeszli ocenę reumatologiczną.
Częstość występowania łuszczycowego zapalenia stawów oceniano w średnim okresie obserwacji wynoszącym 9,1 i 8,9 roku na osobę w przypadku pacjentów otrzymujących inhibitory TNF i fototerapię.
Współczynnik zapadalności na łuszczycowe zapalenie stawów na 100 pacjentów z łuszczycą wynosił 1,18 wśród pacjentów przyjmujących inhibitory TNF i 2,48 wśród pacjentów poddawanych fototerapii (współczynnik zapadalności 2,1; P = 0,0002).