Informacje dla aptek z terenów objętych powodzią

mgr.farm 2 dni temu

Główny Inspektor Farmaceutyczny – Łukasz Pietrzak – poinformował w poniedziałek, iż na 7 aptek działających w Głuchołazach, 6 zostało zamkniętych. Z kolei w Nysie zostało podtopionych lub zapalnych 11 aptek. Kilkanaście nie funkcjonuje też w województwie dolnośląskim. Część placówek jest zamkniętych lub skróciły godziny otwarcia, z powodu przerw w dostawach prądu lub braku internetu.

  • Czytaj również: GIF o receptach i lekach dla powodzian

W związku z tą sytuacją na terenach województw objętych powodzią pojawiły się komunikaty WIF i NFZ skierowane do aptek.

– Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, w związku z sytuacją powodziową na terenie województwa dolnośląskiego zwraca się z prośbą o pilne (w miarę możliwości) przekazywanie informacji o zaprzestaniu funkcjonowania placówki z powodu zalania jej lokal – informuje Mariusz Kozłowski, Dolnośląski WIF.

Jednocześnie pacjentów informuje o potrzebie zabrania ze sobą leków zaordynowanych przez lekarzy (a zwłaszcza leków stale stosowanych) w sytuacji ewakuacji z miejsca zamieszkania, celem zapewnienia ciągłości leczenia.

Informacje dla aptek na Śląsku

Gotowość do pomocy aptekom i punktom aptecznym poszkodowanym w wyniku powodzi, deklaruje też Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny. Na swojej stronie internetowej podał numery telefonów, pod którymi pracownicy WIF pozostają do dyspozycji właścicieli aptek.

– Mając na uwadze konieczność ratowania w pierwszej kolejności zdrowia i życia, a następnie dobytku i mienia przedsiębiorców oraz jak najszybsze uruchomienie prowadzonych działalności, w razie zaistnienia podstaw do zgłoszenia zmian w zakresie funkcjonowania Państwa podmiotów, celem sprawnego ich odnotowania, zezwoleni obiorcy mogą korzystać z ww. form komunikacji – informuje Śląski WIF.

Komunikat Śląskiego WIF do aptek i punktów aptecznych

Inspektor wskazuje też, iż w razie braku możliwości uruchomienia apteki lub punktu aptecznego, w wyniki zniszczeń spowodowanych powodzią, może zgłaszać takie sytuacje do WIF. Pozwoli to skoordynować działania i przekazać ewentualne zapotrzebowanie na działania pomocowe do adekwatnych podmiotów publicznych.

Również Śląski Oddział Wojewódzki NFZ apeluje do aptek i punktów aptecznych o zgłaszanie podtopień aptek. Szczególnie, jeżeli skutkują one brakiem dostępności apteki dla pacjentów, brakiem możliwości realizacji recepty, pełnienia dyżurów, wykonywania szczepień czy pilotażu antykoncepcji awaryjnej. Apteki mają też zgłaszać przypadku zapalania recept papierowych.

Konwent Prezesów Okręgowych Rad Aptekarskich

W miniony poniedziałek odbyło się też nadzwyczajne posiedzenie Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Aptekarskich. Zwołano je w odpowiedzi na trudną sytuację powodziową na południu Polski.

– Otrzymaliśmy informacje o zniszczonych i zalanych aptekach na terenie trzech województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego – wskazuje NIA.

Podczas spotkania omówiono najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem aptek i wsparciem dla farmaceutów w obliczu klęski żywiołowej. Omówiono między innymi włączenie przedstawicieli samorządu do Centrów Zarządzania Kryzysowego na wszystkich szczeblach. Podkreślono konieczność aktywnego udziału farmaceutów w działaniach zarządzania kryzysowego, aby zapewnić ciągłość dostępu pacjentów do niezbędnych leków.

  • Czytaj również: Apteki pod wodą, powodzianie bez leków. Farmaceuci pomagają…

Prezesi okręgowych rad aptekarskich wydali też rekomendację dotyczącą wystawiania recept farmaceutycznych oraz promowania korzystania z aplikacji mObywatel i platformy MojeIKP, co ułatwi dostęp do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM).

Podczas posiedzenia zaplanowano też spotkania z przedstawicielami WIF i NFZ w celu omówienia trudnej sytuacji aptek i wypracowania wspólnych rozwiązań. Zwrócono też uwagę na znaczenie szczepień przeciw tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Są one zalecane u dorosłych i szczególnie istotne w obecnej sytuacji.

– Zobowiązano się do bieżącego kontaktu z właścicielami zniszczonych placówek oraz udzielenia im wsparcia prawnego w postępowaniach odszkodowawczych – informuje NIA.

Omówiono też metody bezpośredniej i pośredniej pomocy. W tym możliwość delegowania wolontariuszy do nadzoru nad lekami i wsparcia w codziennych obowiązkach aptek.

– Naczelna Izba Aptekarska apeluje do wszystkich członków samorządu o solidarność i wsparcie dla koleżanek i kolegów dotkniętych skutkami powodzi – czytamy w komunikacie NIA.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału