Indie otrzymują wytyczne dotyczące leczenia dyslipidemii w celu sprawdzenia ryzyka chorób serca

oen.pl 3 miesięcy temu


Indyjskie Towarzystwo Kardiologiczne opublikowało wytyczne dotyczące leczenia dyslipidemii, która zwiększa ryzyko chorób serca.

Wysoki poziom cholesterolu to „cichy zabójca”, zauważa Cardiological Society of India (CSI), które wprowadziło pierwszy w Indiach zestaw wytycznych dotyczących leczenia dyslipidemii. Jest to stan zdrowia obejmujący nieprawidłowe poziomy tłuszczu (lipidów) we krwi i wiąże się z wyższym ryzykiem chorób serca. Wytyczne zalecają między innymi pomiary lipidów bez postu w celu oszacowania ryzyka. Jest to duże odejście od tradycyjnych pomiarów na czczo. Zgodnie z CSI, które działa na rzecz zapobiegania i eliminacji chorób sercowo-naczyniowych, pomiary lipidów bez postu sprawiają, iż testy są wygodniejsze, a więc więcej osób może zostać przebadanych.

Czym jest dyslipidemia?

Dyslipidemia, czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, to zwiększony poziom całkowitego cholesterolu w surowicy, cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości i trójglicerydów lub zmniejszone stężenie cholesterolu lipoprotein o wysokiej gęstości w surowicy, zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie Lipids in Health and Disease w 2020 roku. Częstość występowania dyslipidemii wynosi 81,2 procent w Indiach, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology w 2023 roku. Niski poziom cholesterolu HDL lub (dobrego cholesterolu) obserwowano u osób zamieszkałych w prawie wszystkich stanach Indii z wyjątkiem Manipur, Gudżaratu, Radżastanu i Telangany. jeżeli chodzi o wysoki poziom cholesterolu LDL lub złego cholesterolu, stwierdzono, iż był on najwyższy w północnych Indiach, Goa i Kerali.

Dyslipidemia to cichy zabójca. Zdjęcie dzięki uprzejmości: Shutterstock

„Dyslipidemia to cichy zabójca, często bezobjawowy w przeciwieństwie do nadciśnienia i cukrzycy” – powiedział w oświadczeniu dr Pratap Chandra Rath, prezes Cardiological Society of India. Według niego, podwyższony poziom LDL-C pozostaje głównym celem, ale w przypadku osób z „wysokim poziomem trójglicerydów (ponad 150 mg/dl) celem jest cholesterol nie-HDL”.

Indyjskie wytyczne dotyczące leczenia dyslipidemii

Wytyczne indyjskie pojawiły się w obliczu wzrostu liczby zgonów z powodu chorób serca. Choroby układu krążenia odpowiadały za 26,6% wszystkich zgonów w Indiach w 2017 r. w porównaniu z 15,2% w 1990 r., zgodnie z badaniem opublikowanym w The Lancet w 2023 r.

Oto wytyczne:

1. Poziom cholesterolu

„Ogólna populacja i osoby o niskim ryzyku powinny utrzymywać poziom LDL-C poniżej 100 mg/dl, a poziom nie-HDL-C poniżej 130 mg/dl” — powiedział dr Durjati Prasad Sinha, Honorowy Sekretarz Generalny CSI. Osoby żyjące z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym zaliczają się do osób wysokiego ryzyka. Powinny „dążyć do poziomu LDL-C poniżej 70 mg/dl, a nie-HDL poniżej 100 mg/dl” — powiedział dr Sinha. Osoba jest również narażona na ekstremalnie wysokie ryzyko choroby sercowo-naczyniowej, jeżeli w ciągu dwóch lat wystąpiły u niej nawracające zdarzenia naczyniowe. Niektóre z tych zdarzeń naczyniowych obejmują chorobę tętnic obwodowych, stan, w którym zwężone tętnice zmniejszają przepływ krwi do ramion lub nóg, oraz miażdżycę lub zatkane tętnice. Pierwsze badanie profilu lipidowego należy wykonać w wieku 18 lat lub wcześniej, jeżeli dana osoba ma dodatni wywiad rodzinny w kierunku przedwczesnej choroby serca.

2. Brak tradycyjnych pomiarów postu

Zaleca się wykonywanie pomiarów lipidów bez postu w celu oszacowania ryzyka i leczenia zamiast tradycyjnych pomiarów na czczo. „Pomiary lipidów bez postu sprawiają, iż testowanie jest wygodniejsze i bardziej dostępne, zachęcając więcej osób do wykonania testu i leczenia” – powiedział dr Sinha.

3. Wybór żywności

Lekarze radzą ludziom unikać pokarmów zawierających zbyt dużo cukru i węglowodanów. Pokarmy te mogą przyczyniać się do większej liczby blokad w sercu w porównaniu do spożycia umiarkowanego tłuszczu.

4. Dyslipidemia genetyczna

Genetyczna dyslipidemia dotyka ponad 5 milionów ludzi w Indiach. Powinni skupić się na kontrolowaniu swojego cholesterolu nie-HDL, który jest sumą złego cholesterolu obecnego w LDL i trójglicerydach). „Genetyczne przyczyny dyslipidemii, takie jak rodzinna hipercholesterolemia, są częstsze w Indiach niż w innych częściach świata. Istotne jest, aby wcześnie identyfikować i leczyć te przypadki poprzez kaskadowe badania przesiewowe członków rodziny” — powiedział dr Ashwani Mehta, starszy konsultant kardiolog w Sir Ganga Ram Hospital i współautor Lipid Guidelines.

5. Kontrolowanie wysokiego poziomu cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu można kontrolować, stosując statyny z doustnymi lekami niestatynowymi. „Jeśli cele nie zostaną osiągnięte, zaleca się wstrzykiwalne leki obniżające poziom lipidów, takie jak inhibitory PCSK9 lub Inclisiran” — powiedział dr S. Ramakrishnan, profesor kardiologii w AIIMS i współautor Lipid Guidelines.

Wybierz interesujące Cię tematy i pozwól nam dostosować Twój kanał.

PERSONALIZUJ TERAZ

Pierwsze badanie profilu lipidowego należy wykonać w wieku 18 lat. Zdjęcie dzięki uprzejmości: Freepik

6. Oceń poziom lipoprotein co najmniej raz

Nowe wytyczne zalecają ocenę poziomu lipoproteiny (a) przynajmniej raz, ponieważ wysokie poziomy (powyżej 50 mg/dl) są powiązane z chorobą serca. Częstość występowania podwyższonego poziomu lipoproteiny (a) jest wyższa w Indiach (25 procent) w porównaniu z krajami zachodnimi (15 do 20 procent), ale nie ma na to konkretnego leczenia.

7. Wysoki poziom trójglicerydów

W przypadku osób z wysokim poziomem trójglicerydów (ponad 150 mg/dl) ważne są zmiany stylu życia, takie jak regularne ćwiczenia, zaprzestanie picia alkoholu i palenia lub używania produktów tytoniowych oraz ograniczenie spożycia cukru i węglowodanów. Osobom z chorobami serca, cukrzycą lub udarem mózgu zaleca się stosowanie statyn, leków niestatynowych i oleju rybiego. Osoby z poziomem trójglicerydów powyżej 500 mg/dl muszą stosować olej rybi, fenofibrat i saraglitazol.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału