Inauguracja 51. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Andrzej Petelski


W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie 51. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. – Kongres ma charakter interdyscyplinarny, bo tylko z interdyscyplinarności wynika postęp w medycynie – zaznaczył prof. Marek Rogowski, przewodniczący Zarządu Towarzystwa.



– Mam zaszczyć zainaugurować zjazd Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi – Towarzystwa o ponad stuletniej historii – rozpoczął przemowę prof. Marek Rogowski, przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi, kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Przypomniał, że również we wrześniu, ale równo 50 lat temu, Białystok był gospodarzem 29. Zjazdu Towarzystwa.

Interdyscyplinarność – tegorocznym hasłem zjazdu

W tym roku swoje uczestnictwo w zjeździe zgłosiło 700 osób z całej Polski oraz z zagranicy – Ameryki, Indii i z wielu państw Europy.

Prof. Rogowski wskazał, iż tegorocznym hasłem zjazdu jest interdyscyplinarność, bo jak wyjaśnił – tylko z interdyscyplinarności wynika postęp w medycynie.

Podczas wystąpienia przewodniczący zaznaczył, iż Białystok jest największym ośrodkiem w tej części Europy, gdzie współpracują ze sobą liczne uczelnie, a wyrazem tej współpracy jest fakt, iż część merytoryczna kongresu odbędzie się w kampusie białostockiego Uniwersytetu.

– Serdecznie witam władze rektorskie uczelni w osobach prof. dr hab. Agnieszki Wilczewskiej– protektor do spraw nauki i współpracy międzynarodowej, prof. dr hab. UMB Krzysztofa Korotkicha – prorektora ds. kształcenia oraz dziekana wydziału fizyki prof. dr hab. Dariusza Satułę – wymienił prof. Rogowski.

Profesor powitał także konsultanta krajowego w dziedzinie otorynolaryngologii prof. Henryka Skarżyńskiego. – Liczymy na Pana współpracę z zarządem w tej kadencji – powiedział.

– Życzę państwu, aby nasz zjazd był doskonałą okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń, dyskusji na temat najnowszych osiągnięć otorynolaryngologii i pozostał źródłem waszego rozwoju i doskonalenia umiejętności – podkreślił przewodniczący.

Gdzie historia łączy się z nowoczesnością

Prof. dr hab. Marcin Moniuszko, rektor Uniwersytet Medycznego w Białymstoku zaznaczył, że uczelnia, oprócz tego, iż ma wspaniałych lekarzy i naukowców, to również miejsce, gdzie wiedza, innowacyjność, nowe technologie oraz praktyka kliniczna łączą się z historią.

– Jesteśmy dumni z ludzi, którzy tworzyli ten uniwersytet, którzy tworzyli tak wspaniałe specjalności i dziedziny medycy, jakim jest otorynolaryngologia – powiedział rektor Moniuszko.

– Chcę podziękować profesorowi Rogowskiemu i wszystkim współpracownikom za to, co robicie dla pacjentów i dla rozwoju medycyny i nauki – zwrócił się do uczestników zjazdu.

Podczas otwarcia kongresu głos zabrał także prof. Henryk Skarżyński.

– To spotkanie to okazja do poznania się i nawiązania kontaktów. Życzę wszystkim seniorom, aby mieli satysfakcję z obserwowania swoich uczniów, ale życzę też młodemu pokoleniu, aby nauczyło się szanować osoby starsze i czerpać wiedzę, którą będą dalej przekazywać – mówił prof. Skarżyński.

Podczas inauguracji prof. Marek Rogowski wyróżnił także wybitnych specjalistów. Dyplom honorowego członka Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi otrzymali:

  • prof. Magdalena Józefowicz-Korczyńska,
  • prof. Małgorzata Wierzbicka,
  • prof. Eugeniusz Czecior.

Prof. Rogowski uhonorował także gości zagranicznych.

Następnie głos zabrała prof. Małgorzata Wierzbicka, która wygłosiła wykład okolicznościowy: Impact Factor na Jubileusz 100-lecia czasopisma „Otolaryngologia Polska”.

Zwieńczeniem uroczystego otwarcia zjazdu był wykład inauguracyjny „Energia, informacja, inteligencja: jak mózg uczy się świata” profesora Zenona Mariaka.

Prof. Marek Rogowski przekazał także, iż towarzystwo nawiązało współpracę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy – podczas zjazdu będzie można wpłacać datki na specjalny fundusz na rzecz powodzian.

Idź do oryginalnego materiału