Z nowych badań wynika, iż immunoterapia podjęzykowa (SLIT) jest tak samo bezpieczna i skuteczna u starszych dzieci i młodzieży z grupy wysokiego ryzyka, jak immunoterapia doustna (OIT) u niemowląt i przedszkolaków.
Wstępne dane z badania obejmującego ponad 180 pacjentów pediatrycznych z wieloma alergiami pokarmowymi wykazały, iż u żadnego z nich nie wystąpiła ciężka reakcja 4. stopnia w fazie tworzenia i utrzymywania terapii SLIT. Ponadto 70 proc. osób badanych na koniec protokołu leczenia było w stanie tolerować 300 mg alergenu, co stanowi wskaźnik powodzenia prawie tak wysoki jak w przypadku OIT.
SLIT pomaga przy alergii na pyłki i roztocza
Immunoterapia podjęzykowa jest z powodzeniem stosowana w leczeniu alergenów środowiskowych, takich jak pyłki traw i drzew oraz roztocza. Naukowcy postanowili przetestować skuteczność i bezpieczeństwo SLIT w leczeniu alergii pokarmowych u starszych dzieci.
– Wiedzieliśmy, iż OIT jest bardzo skuteczny i bezpieczny u niemowląt i małych dzieci, ale istniały doniesienia mówiące, iż w przypadku starszych dzieci i młodzieży w wieku szkolnym nie jest wystarczająco bezpieczny. W tych starszych grupach wiekowych ryzyko ciężkich reakcji podczas leczenia jest zwykle wyższe – powiedział autor Edmond Chan, lekarz medycyny, profesor kliniczny alergologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej i alergolog dziecięcy w szpitalu dziecięcym BC w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. – Mając tę wiedzę, postanowiliśmy zbadać SLIT jako kolejną terapię pierwszego etapu dla starszych dzieci – wyjaśnił.
Przebadano niemal 200 dzieci
Badacze zrekrutowali 188 starszych dzieci w wieku od 4 do 18 lat z grupy wysokiego ryzyka do badania multifood SLIT. Większość (61,7 proc.) uczestników cierpiała na wiele alergii pokarmowych. Około 68 proc. stanowili chłopcy, a średni wiek populacji wynosił 11,3 roku.
Prawie połowa (48,4 proc.) uczestników cierpiała na atopowe zapalenie skóry, 45,2 proc. na astmę, 58,0 proc. na alergiczny nieżyt nosa, a 2,66 proc. miało istniejące wcześniej eozynofilowe zapalenie przełyku.
Większość (75,0 proc.) dzieci została sklasyfikowana jako grupa podwyższonego ryzyka, a u 23 dzieci przed rozpoczęciem SLIT występowała reakcja 3. lub 4. stopnia.
Leczono szeroką gamę alergenów pokarmowych, w tym orzeszki ziemne, inne rośliny strączkowe, orzechy z drzew orzechowych, sezam, inne nasiona, jaja, mleko krowie, ryby, pszenicę, krewetki i inne alergeny.
W ciągu trzech do pięciu wizyt pod nadzorem pielęgniarki dzieci zbudowały dawkę utrzymującą się do 2 mg białka SLIT.
Doustna prowokacja pokarmowa
Po roku, dwóch latach codziennego stosowania SLIT pacjentom zaproponowano doustną prowokację pokarmową małymi dawkami (OFC; skumulowana dawka: 300 mg białka).
Prawie wszyscy pacjenci (93,1 proc.) mieli objawy podczas gromadzenia się SLIT, ale większość z nich była łagodną reakcją stopnia 1. (52,1 proc.) lub 2. (40,4 proc.). Tylko u jednego pacjenta wystąpiła reakcja 3. stopnia. U żadnego z pacjentów nie wystąpiła ciężka reakcja 4. stopnia.
Najczęstszą reakcją 1. stopnia był świąd jamy ustnej, oczekiwany objaw SLIT, który wystąpił u 82,7 proc. pacjentów.
Czterech pacjentów (2,1 proc.) otrzymało epinefrynę w okresie narastania i zgłosiło się na oddział ratunkowy. Wszyscy z nich powrócili do kontynuowania leczenia SLIT bez dalszej potrzeby podawania adrenaliny.
Aby przetestować skuteczność SLIT, naukowcy przeprowadzili badanie 50 małych dawek OFC u 20 pacjentów. Spośród tych prowokacji pokarmowych 35 (70 proc.) zakończyło się sukcesem i pacjentów poproszono o rozpoczęcie codziennej terapii podtrzymującej 300 mg OIT.
Dodatkowym dziewięciu OFC, które zakończyły się niepowodzeniem, zalecono samodzielne zwiększenie dawki z 80 mg lub wyższej do 300 mg w domu, pod nadzorem lekarza, w razie potrzeby.
– Nasze wstępne dane dotyczące 20 pacjentów i 50 prowokacji doustnym podawaniem małych dawek pokarmu sugerują, iż początkowa faza trwająca 1–2 lata terapii SLIT w dawce 2 mg dziennie może być bezpiecznym i skutecznym sposobem na ominięcie fazy gromadzenia się OIT bez konieczności stosowania dziesiątek terapii i osobistych wizyt u alergologa – powiedział Chan.
– Wykorzystujemy więc bezpieczeństwo SLIT przez pierwsze 1–2 lata, a skuteczność OIT przez pozostałą część okresu leczenia – wyjaśnił.
Stała ekspozycja na alergen prowadzi do odczulenia
Komentując badanie dla Medscape Medical News dr Julia Upton, prof. pediatrii na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie, powiedziała: – To badanie stanowi kolejny dowód na to, iż stała, niska ekspozycja na żywność w znacznym stopniu prowadzi do znaczącego odczulania. Chociaż niewielu pacjentów zostało poddanych ocenie pod kątem dawki 300 mg, w przypadku grupy wiekowej 4–18 lat badanie to jest godne uwagi.
– Kumulują się dowody na to, iż minimalnie zwiększające się dawki alergenu z upływem czasu mogą być lepiej preferowane zamiast wielokrotnego częstego zwiększania dawek. Będzie to również ważne jest, aby zrozumieć preferencje oraz cele pacjenta i rodziny w miarę zwiększania się dostępności różnych schematów leczenia – podsumowała Upton.
.