Liliana to imię, które brzmi subtelnie i melodyjnie. Psychologia imienia wskazuje, iż dźwięczność, obecność spółgłosek "l" i "n", a także otwarte samogłoski, nadają mu wrażenie lekkości, łagodności i elegancji. Imię to często przypisuje się osobom wrażliwym, estetycznie wyczulonym, ale również - niezależnym i pewnym siebie. Liliany bywają więc odbierane jako osoby spokojne, zrównoważone, ale niebanalne, z wyraźnym poczuciem własnej wartości.
REKLAMA
Co ciekawe, imiona o podobnym, nieco poetyckim brzmieniu, sprzyjają pozytywnemu odbiorowi społecznego wizerunku i budzą sympatię. Może dlatego imię Liliana jest teraz chętnie wybierane przez świeżo upieczonych rodziców, a w ubiegłym roku otrzymało je 2417 dziewczynek.
Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"
Łacińskie imię o szlachetnym znaczeniu
Liliana pochodzi z łaciny - prawdopodobnie jako połączenie słowa "lilium" (lilia) z popularnym w średniowieczu sufiksem „-ana", wskazującym na przynależność. W dosłownym tłumaczeniu Liliana to "należąca do lilii", co od razu przywołuje symbolikę czystości, piękna i szlachetności. Lilia w wielu kulturach jest symbolem niewinności, ale też duchowej siły - szczególnie w ikonografii chrześcijańskiej, gdzie kojarzona jest z Matką Boską. Imię to zyskało popularność najpierw w krajach romańskich, potem także w Wielkiej Brytanii i Europie Środkowej. W Polsce pojawiło się na szerszą skalę dopiero w XX wieku.
Czytaj także:
Religia w ogniu krytyki? MEN kłóci się z Episkopatem
Imieniny Liliany. Ta data wybierana jest najczęściej
Imieniny Liliany obchodzone są 27 lipca. W niektórych kalendarzach można spotkać także 25 września i 5 grudnia jako alternatywne daty imienin. Jak zdrabniać to imię? Najczęściej spotykane formy to Lila, Lilka, Lilianka i Lilcia.