Ile powinien zarabiać farmaceuta?

mgr.farm 1 tydzień temu

Ile powinien zarabiać farmaceuta? To pytanie, na które w czasie ciągłego zapotrzebowania na nasze usługi niezwykle trudno odpowiedzieć. Z roku na rok, na rynku pracy jest coraz mniej farmaceutów, którzy chcą pracować w aptekach. Skutkuje to tym, iż ich właściciele stale borykają się z problemami kadrowymi, które narastają zwłaszcza w małych miejscowościach. Właściciele w dużych ośrodkach miejskich “ratują się” ściąganiem farmaceutów “na godziny”. Problem ten narasta, przy jednoczesnym spadku ogólnej liczby aptek. I w najbliższych latach z pewnością będzie jeszcze większy. Wynika to z tego, iż coraz mniej absolwentów szkół średnich wybiera farmację jako kierunek studiów. Czy problemem okazują się zarobki, czy tkwi on zupełnie gdzieś indziej?

Miejscem zatrudnienia farmaceuty jest przede wszystkim apteka ogólnodostępna

Absolwenci studiów farmaceutycznych znajdują zatrudnienie przede wszystkim w aptekach ogólnodostępnych. Pracuje w nich ponad 25 tysięcy farmaceutów. Poza tym farmaceuci zatrudniani są w aptekach szpitalnych, aptekach zakładowych oraz działach farmacji szpitalnej. Znajdują oni także zatrudnienie w hurtowniach farmaceutycznych. Pełnią w nich rolę Osoby Odpowiedzialnej. Coraz częściej są oni także zatrudniani w firmach farmaceutycznych. Nie tylko jako osoby Osoby Kompetentne w strukturach firm, ale także jako pracownicy odpowiedzialni za sferę naukową (Pharmacovigilance), czy dział sprzedaży. Farmaceuci są także obecni w strukturach Inspekcji Farmaceutycznej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Od niedawna, otwierają również własne gabinety farmaceutyczne. Usługi swoje oferują nie tylko w aptekach ogólnodostępnych, ale i w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, czy świadcząc usługi online.

Ile powinien zarabiać farmaceuta? Od czego to zależy?

Wynagrodzenie farmaceuty uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim od roli, jaką on pełni. W aptece kierownik zarabia więcej niż magister. Zarobki farmaceutów uzależnione są także od miejsca zatrudnienia. Badania płac prowadzone w poprzednich latach wskazują, iż na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć farmaceuci zatrudnieni w aptekach sieciowych. Również większe kwoty wynegocjować mogą te osoby, które pracują w aptekach w mniejszych miejscowościach, czy w regionach Polski, w których jest stały deficyt farmaceutów. Co ciekawe, dużo mniejsze znaczenie w branży farmaceutycznej ma natomiast staż pracy. Niejednokrotnie osoby świeżo po studiach farmaceutycznych mogą otrzymać podobne kwoty wynagrodzenia, jak farmaceuci z kilku- czy choćby kilkunastoletnim stażem. Wynagrodzenie szpitalników jest natomiast regulowane przez Ustawę o minimalnym wynagrodzeniu zawodów medycznych. Z każdym rokiem ono wzrasta.

Jedną ze składowych wynagrodzenia farmaceutów są także premie. Ich wysokość jest uzależniona od wielu czynników. Jednak w aptekach ogólnodostępnych wpływ na nią mają przede wszystkim wyniki sprzedażowe.

Nowe kompetencje farmaceutów = nowe obowiązki

Farmaceuci pełnią coraz bardziej kompleksową rolę w systemie ochrony zdrowia. Oprócz tradycyjnej sprzedaży leków, coraz częściej oferują usługi farmaceutyczne, takie jak przeglądy lekowe czy konsultacje zdrowotne. Ich kompetencje sięgają dziś poza tradycyjne granice apteki, a rola edukatora w zakresie profilaktyki zdrowotnej staje się nieoceniona. Wzrost odpowiedzialności zawodowej, niestety, nie zawsze wiąże się z podwyżką wynagrodzeń. Coraz częściej mówi się, iż farmaceuci powinni być lepiej opłacani za swoją pracę, zwłaszcza w obliczu rosnących oczekiwań społecznych i zawodowych.

Farmaceuci powinni być dobrze wynagradzani, zwłaszcza w obliczu rosnących oczekiwań odnośnie ich kompetencji i miejsca w systemie. Ponadto, jeżeli chcemy zatrzymać kadry w aptekach, musimy w nie inwestować. – podkreśla dr n. farm. Justyna Kaźmierczak, Prezes Śląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Właściciele aptek, by zapewnić odpowiednie wynagrodzenie farmaceutom, muszą mieć pewność, iż dodatkowe usługi farmaceutyczne przyniosą wymierny zysk. W tym kontekście ważna jest edukacja społeczeństwa na temat nowych usług oferowanych przez apteki. Należy ponadto zastanowić się nad tym, w jaki sposób mogą oni przekazywać informacje pacjentom na temat oferowanych usług, aby jednocześnie nie łamać zakazu reklamy.

Zyski z prowadzenia apteki nie są w stanie kompensować rosnących wynagrodzeń

Od kilku lat w związku z inflacją nastąpił znaczący wzrost wynagrodzeń w całej gospodarce. Dotyczy to także pracowników aptek. Jak podkreślają ich właściciele, uzyskiwane zyski nie są w stanie zrekompensować kosztów prowadzenia działalności, w tym stale rosnących wynagrodzeń. Dlatego konieczne jest szukanie rozwiązań na wielu płaszczyznach, które umożliwią odpowiednią optymalizację.

– Obserwuję od jakiegoś czasu jak właściciele aptek w celu poprawy swojej sytuacji finansowej podejmują różnego rodzaju działania dotyczące przede wszystkim optymalizacji kosztów zatrudnienia w aptekach, aktualizacji godzin pracy – otwarcia apteki. Okazuje się dość często, iż nie opłaca się wydłużać czasu pracy apteki, czy pracować w godzinach wieczornych, nocnych, czy świątecznych. Relatywnie niska sprzedaż nie jest w stanie skompensować poniesionych kosztów samego zatrudnienia. A i coraz trudniej znaleźć osoby chętne do obstawienia tzw dyżurów. – tłumaczy trudną sytuację na rynku aptecznym właściciel apteki, mgr farm. Kordian Dryka.

Pewnym sposobem na zwiększenie rentowności aptek jest także poszerzenie zakresu działalności o świadczenie usług farmaceutycznych. Nie tylko podnoszą one zarobki, ale i przyczyniają się do zmiany postrzegania aptek przez pacjentów, którzy coraz częściej widzą je jako miejsca kompleksowej opieki zdrowotnej, a nie tylko punkty sprzedaży leków.

– Szczepienia, konsultacje, usługa dotycząca wystawienie recepty farmaceutycznej, przeglądy lekowe, badania diagnostyczne to obszary, które już dziś na przykładzie moich aptek realnie zwiększają wynagrodzenie dla moich farmaceutów, którzy swym zaangażowaniem rok rocznie zyskują uznanie wśród swoich pacjentów realizując się tym samym w wykonywanym zawodzie. podkreśla mgr farm. Kordian Dryka.

Coraz mniejsze zainteresowanie studiami farmaceutycznymi

Mimo rosnącego zapotrzebowania na farmaceutów, studia farmaceutyczne stają się coraz mniej popularne. Młodsze pokolenie nie chce poświęcać kilku lat na trudne studia, które nie zawsze gwarantują satysfakcjonujące wynagrodzenie. Młodym ludziom nie podoba się także to, iż ostatni semestr nauki muszą poświęcić na bezpłatną praktykę zawodową. Negatywnie odbierają także perspektywę zatrudnienia w aptekach ogólnodostępnych.

Nie jest zaskoczeniem, iż po wielu latach ciężkiej nauki studenci oczekują adekwatnych do włożonego wysiłku zarobków. Często jednak stawki oferowane w aptekach nie spełniają ich wymagań, a ponadto zwykle nie są w stanie zagwarantować dobrego startu w dorosłe życie. mówi studentka VI roku farmacji, Martyna Kotarba.

Farmaceuci nie są usatysfakcjonowani ze swojej pracy zawodowej?

Na branżowych forach coraz częściej można przeczytać, iż farmaceuci nie są zadowoleni ze swojej pracy zawodowej. Czym jest to spowodowane? Niekoniecznie tylko i wyłącznie niesatysfakcjonującymi zarobkami. Jako powody należy przede wszystkim wymienić zawiłe przepisy prawne, które zmieniają się niezwykle często. jeżeli dodamy do tego niesprzyjające życiu rodzinnemu godziny pracy i stres wynikający z konieczności “zmierzenia się” z trudnymi pacjentami, to mamy odpowiedź dlaczego coraz więcej farmaceutów odchodzi z aptek. Nie pomagają w tym choćby benefity pozapłacowe, jak prywatna opieka zdrowotna, dodatkowe ubezpieczenia, czy karta sportowa.

Badanie Płac Farmaceutów 2024

Ruszyło kolejne badanie płac farmaceutów, którego autorem jest serwis praca.farmacja.pl Ankiety mogą uzupełnić wszyscy pracownicy aptek. Zebrane dane pozwolą określić, jakie są potrzeby farmaceutów i techników farmaceutycznych w tym obszarze. Tegoroczne badanie płac dostosowane jest do zmian, jakie realizowane są na rynku farmaceutycznym. Po raz pierwszy pojawiły się pytania o świadczenia usług opieki famracuetycznej i ich wycenę. Również oprócz zapytań stricte zarobkowych, pracownicy aptek mają okazję podzielić się opinią na temat satysfakcji ze swojej pracy. Wyniki badania zostaną opublikowane na początku 2025 roku. Jako pierwsi otrzymają je te osoby, które wypełnią ankietę.

© MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału