Hormon szczęścia, a adekwatnie grupy hormonów szczęścia, które odgrywają istotną rolę w regulacji dobrostanu emocjonalnego to m.in.: dopamina, serotonina, endorfiny i oksytocyna. Te związki wpływają na różne aspekty samopoczucia, utrzymanie ich w równowadze ma najważniejsze znaczenie dla zachowania dobrej kondycji psychicznej. Jak podnieść poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników? Poznaj metody, które mogą pomóc w zwiększeniu ich produkcji.
Obudź w sobie więcej niż jeden hormon szczęścia!
Od zarania dziejów ludzie poszukują recepty na to, jak być szczęśliwym i starają się odpowiedzieć na pytanie, od czego zależy szczęście człowieka. Świat nauki, a choćby jeden z nurtów w psychologii także skupia się na poznaniu źródeł tego, co tak naprawdę daje człowiekowi szczęście. Psychologia pozytywna, bo o niej mowa, ukierunkowana jest na wzmacnianie ludzkiego potencjału, skupia się na jego talentach, wartościach i cnotach. Z poczuciem szczęścia nierozerwalnie wiąże się temat hormonów szczęścia oraz skutecznych sposobów na pobudzenie ich produkcji. Te substancje chemiczne mogą mieć ogromny wpływ na nastrój, poziom energii i ogólną jakość życia. Warto więc poznać je jeszcze lepiej, dowiedzieć się jak pobudzić endorfiny i inne związki chemiczne, które produkuje organizm.
Hormony szczęścia – rodzaje
Istnieje kilka hormonów szczęścia. Należą do nich m.in.:
- dopamina – hormon szczęścia (potocznie), a adekwatnie neuroprzekaźnik, który bierze udział w regulacji różnych funkcji neurologicznych i behawioralnych, takich jak pamięć, uwaga, poczucie satysfakcji i przyjemności, regulacja nastroju. Dopamina jest też szczególnie ważna w układzie nagrody (uwalnianie dopaminy wiąże się z otrzymywaniem gratyfikacji lub osiąganiem celów, co wzmacnia określone zachowania);
- serotonina – hormon szczęścia, który przesyła sygnały między komórkami w układzie nerwowym. Ma wpływ na nastrój, sen, apetyt i ogólne samopoczucie. Jej odpowiedni poziom w organizmie przyczynia się do uczucia zadowolenia. Serotonina, co to dokładnie jest? To neuroprzekaźnik syntezowany z aminokwasu tryptofanu w procesie przemian metabolicznych. Niski poziom serotoniny może wywołać m.in. apatię, agresję, brak koncentracji i zwiększony apetyt na pokarmy bogate w węglowodany;
- endorfiny – hormony szczęścia produkowane przez organizm w odpowiedzi na stres, ból, ale też na pozytywne doświadczenia. Często nazywa się je naturalnymi substancjami przeciwbólowymi, które wywołują w ciele uczucie euforii i przyjemności. Są one produkowanie głównie w mózgu, ale też w przewodzie pokarmowym i obwodowym układzie nerwowym;
- oksytocyna – czasem zwana też hormonem miłości lub przywiązania. Jest odpowiedzialna za tworzenie więzi społecznych, budowanie bliskości i zaufania.
Jak pobudzić hormon szczęścia?
Aby pobudzić dany hormon szczęścia, warto zdawać sobie sprawę, iż istnieje na to wiele naturalnych sposobów i w wielu przypadkach nie trzeba od razu sięgać po środki farmakologiczne. Co wyzwala hormon szczęścia?
- Aktywność fizyczna. Regularny ruch lub uprawianie jakiegoś sportu wyzwala w ciele endorfiny. Co to dokładnie oznacza, mogą m.in. doświadczyć biegacze, którzy w średnio lub długodystansowych biegach często przechodzą w stan zwany euforią biegacza. Jest to uczucie euforii i lekkości, w którym nogi przestają boleć i człowiek ma wrażenie, iż same go niosą. Skąd wziąć endorfiny? Stan błogości uzyskasz m.in. właśnie dzięki intensywnym ćwiczeniom, ale nie tylko. Czytaj dalej, aby poznać więcej sposobów.
- Regularna, zdrowa i urozmaicona dieta. Spożywanie zdrowych produktów także wpływa na produkcję hormonów szczęścia. Najlepiej unikać wysoko przetworzonych artykułów, które zawierają cukry i tłuszcze trans. Co jeść, żeby było więcej endorfiny? Gorzką czekoladę (powyżej 70% kakao), która ma wpływ na syntezę nie tylko endorfin, ale też serotoniny i dopaminy. A jeżeli zastanawiasz się, jak podnieść poziom serotoniny, to na pewno warto też regularnie sięgać po banany, jaja, nabiał, orzechy, kakao, produkty pełnoziarniste, które zawierają tryptofan (jest to aminokwas, który odgrywa istotną rolę przy produkcji serotoniny).
- Właściwa ilość snu. Odpowiednio długi sen ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia psychicznego. Brak wystarczającej ilości snu często doprowadza m.in. do zaburzeń nastroju, drażliwości, a choćby lęku. Aby utrzymać równowagę emocjonalną i dobre samopoczucie warto dążyć do tego, aby przesypiać 7-9 godzin każdej nocy.
- Nowe doświadczenia. Hormony szczęścia (dopamina) wytwarzają się także wtedy, gdy próbuje się nowych rzeczy, eksploruje nieznane dotąd tereny, odnajduje nowe hobby i uczy się czegoś nowego. Wszystko to dostarcza mózgowi nowych bodźców i stymuluje wydzielanie dopaminy.
Jeśli znajdujesz się w sytuacji, w której czujesz, iż żadne naturalne sposoby pobudzania hormonów szczęścia nie przynoszą poprawy Twojego nastroju lub też od dłuższego czasu nie masz siły i ochoty choćby podjąć próby, aby to sprawdzić – odezwij się do SUPER-ego. Dolnośląskie Centrum Psychiatrii i Psychoterapii powstało po to, aby pomagać osobom, które m.in. zmagają się z depresją, stanami lękowymi i innymi problemami. Jesteśmy tu dla Ciebie – nie zwlekaj i skontaktuj się z nami.