Homeopatia to metoda leczenia w medycynie alternatywnej (niekonwencjonalnej), polegająca na podaży leku o tak niewielkiej dawce, iż nie jest ona w stanie fizycznie zmienić niczego w organizmie pacjenta. Skuteczność metody opiera się więc głównie na efekcie placebo. Głównym celem leczenia homeopatycznego jest przywrócenie pacjentowi pełnej równowagi wewnętrznej i harmonii pomiędzy organizmem, a otaczającym go środowiskiem.
Na czym polega homeopatia?
Mimo iż homeopatia to metoda lecznictwa niekonwencjonalnego, jest uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Homeopatia podchodzi do zdrowia człowieka w sposób holistyczny, uwzględnia wszystkie czynniki, które mogły mieć wpływ na rozwój i przebieg choroby. Innymi słowy, homeopata ocenia nie tylko występujące objawy fizyczne, ale i emocje czy stan psychiczny, dążąc do analizy dlaczego dane schorzenie w ogóle rozwinęło się u konkretnej osoby. Bierze pod uwagę również czynniki związane ze stylem życia:
- ilość snu na dobę;
- codzienna dieta;
- praca i szkoła;
- przeżycia;
- poziom stresu.
Na podstawie tych informacji specjalista dobiera lek homeopatyczny. Zawsze odbywa się to w sposób indywidualny, choćby jeżeli dwóch pacjentów walczy z tym samym problemem zdrowotnym. W homeopatii nie istnieje rutyna ani standardy postępowania. Wizyta rozpoczyna się więc szczegółowym wywiadem, a następnie jeżeli okaże się to konieczne zbadaniem pacjenta. Na tej podstawie dobiera się lek.
Zasady homeopatii
Główne zasady homeopatii:
- prawo podobieństwa – lek jest skuteczny tylko jeżeli wywołuje objawy chorobowe u zdrowej osoby np. wymiotnica lekarska podawana osobom zdrowym, wywołuje u nich nudności;
- energia życiowa – do odzyskania zdrowia nie wystarczą same leki, potrzebna jest też swojego rodzaju energia duchowa;
- minimalna dawka substancji leczniczej – leki homeopatyczne stymulują organizm do uruchomienia własnych mechanizmów obronnych przy niewielkiej dawce związku;
- indywidualizm – zakłada odmienność każdego człowieka w sposobie zachowania, wyrażania odczuć, a więc i w doborze leku.
Leki homeopatyczne mogą mieć formę kropli, nalewek, olejów, płynów, maści, globulek i wielu innych.
Leki homeopatyczne
W Polsce istnieją dwa główne rodzaje leków homeopatycznych:
- leki pojedyncze – zawierające w swoim składzie jedną substancję leczniczą;
- leki złożone – zawierające kilka lub kilkanaście substancji leczniczych.
Istnieje obowiązek rejestracji tych leków i przedstawienia dokumentacji potwierdzającej ich bezpieczeństwo oraz jakość. Każdy pojedynczy lek homeopatyczny ma wskazania lecznicze. Dopasowuje się go do objawów pacjenta, a nie do jego choroby. W efekcie taki sam lek można zastosować w różnych dolegliwościach, którym towarzyszą takie same objawy i odwrotnie przy tej samej jednostce chorobowej homeopata można zalecić różne leki. Do często wykorzystywanych surowców homeopatycznych można zaliczyć między innymi:
- aloes;
- arnikę górską;
- nagietek lekarski;
- mleczko pszczele;
- propolis;
- pierzgę;
- jady węży;
- glinki;
- sól morską;
- złoto i srebro.
Mimo użycia ziół, homeopatia nie jest ziołolecznictwem.
Zobacz również: Sylwoterapia.
Czy homeopatia jest bezpieczna?
Stężenie substancji leczniczej w leku homeopatycznym jest tak niewielkie, iż preparaty te nie są w stanie wywołać żadnych efektów szkodliwych dla zdrowia. Jednocześnie prezentują wysoką skuteczność terapeutyczną i zachowują adekwatności lecznicze, bazując na efekcie placebo (odczuwanie przez pacjenta poprawy stanu zdrowia, mimo iż w rzeczywistości dawka lecznicza nie mogła spowodować takiego działania).
Kim jest homeopata
Osoba wykonująca zawód homeopaty musi mieć wyższe wykształcenie medyczne, posiadać dyplom lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty lub lekarza weterynarii. Dodatkowo musi ukończyć kursy doszkalające w dziedzinie homeopatii. Zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie, terapię homeopatyczną stosują lekarze medycyny zainteresowani szerszym podejściem do leczenia pacjenta.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wojciechowska E., Homeopatia oparta na faktach, Służba Zdrowia, 2008.
- Chrząstek L., Dondela B., Homeopatia – część I, Chemistry, Environment, Biotechnology, XVII/2014.
- Kozłowski A., Homeopatyczna apteczka dla wszystkich, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2012.