Histeria to zaburzenie zachowania o podłożu psychiczno-emocjonalnym, które może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czy wiesz, jak rozpoznać atak histerii? Z tego wpisu dowiesz się, na czym dokładnie polega histeria i jak sobie z nią poradzić.
Co to jest histeria?
Histeria to rodzaj zaburzenia nerwicowego o podłożu psychicznym. Zalicza się je do zaburzeń dysocjacyjnych. Histeria to ogólne pojęcie określające typ zaburzenia, w którym doświadcza się wahania nastroju, niekontrolowanego płaczu i złości. To dość potoczny termin (bardziej popularny i historyczny) niż naukowy. We współczesnej psychologii określenie dzieli się na kilka bardziej szczegółowych zaburzeń. Histerii nie należy mylić z atakami paniki.
Wymienia się atak histerii w kategorii:
- zaburzeń konwersyjnych i dysocjacyjnych (czyli takich, które charakteryzuje dezintegracja pomiędzy wspomnieniami, poczuciem własnej tożsamości czy też odbieranymi wrażeniami i kontrolą ruchów ciała),
- jako histrioniczne zaburzenie osobowości (reprezentują ją osoby egzaltowane, które potocznie mówiąc, robią wokół siebie przedstawienie i zachowują się bardzo teatralnie).
Histeria – objawy
Jakie są objawy histerii? Dawniej za główny jej objaw uważano bardzo emocjonalne zachowanie i płacz czy krzyk zwłaszcza wśród kobiet. Dziś wiadomo, iż to zaburzenie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Współcześnie wymieniane objawy histerii to:
- silny lęk,
- duszności,
- bóle w okolicy brzucha,
- nadmierna potliwość,
- kołatanie serca,
- mdłości,
- zawroty głowy.
Czy histeria to choroba? Nie. Jest to rodzaj zaburzenia, który dopiero nieleczony może doprowadzić do poważniejszych objawów, do których należą m.in. drgawki czy choćby nagła utrata mowy, słuchu, wzroku oraz koordynacji ruchowej. Te dolegliwości mogą pojawić się i zniknąć w bardzo dynamiczny i niespodziewany sposób.
Często zauważa się także atak histerii u dziecka. (Zobacz też wpis: trudne dziecko – czyli jakie). Najmłodsi pacjenci mogą cierpieć na napady histerii w kontekście zaburzenia osobowości u dzieci. Histeria u dziecka w ok. 35% zaburzeń współwystępuje z innymi (szczególnie z ADHD).
Atak histerii – co robić?
Jak reagować na histerię dziecka lub osoby dorosłej? Na pewno nie wolno wzbudzać poczucia winy czy wstydu u osoby, która podczas ataku histerii zupełnie straciła panowanie nad sobą. Warto wiedzieć, iż samokontrola jest umiejętnością, która musi mieć oparcie w pozytywnych, przyjemnych emocjach, więc niezwykle trudno jest tę zdolność opanować w momencie, gdy dana osoba czuje lęk czy zawstydzenie z powodu zaburzenia, na które cierpi. Niestety wielu rodziców czy partnerów osób, które cierpią na napady histerii, wstydzi się zachowania swoich bliskich, zwłaszcza gdy atak występuje w miejscu publicznym i zupełnie nie wie, co ma robić i jak przerwać atak histerii.
W takiej sytuacji na pewno warto:
- zachować spokój,
- powstrzymać krzyk i niepotrzebne nerwy,
- głęboko, regularnie oddychać,
- pod żadnym pozorem nie śmiać się, gdy występuje atak histerii u dorosłego lub dziecka.
Gdy zauważysz atak histerii u dziecka w nocy (które często mają podłoże nerwowe i niekoniecznie są objawem poważniejszego zaburzenia), warto postarać się jak najlepiej wyciszyć swoją pociechę przed snem. Spraw, aby dziecko poczuło wieczorem Twoją obecność, ciepło i spokój. Nie pozwól, aby tuż przed snem oglądało programy w telewizji, które wywołują lęk i niepokój. Możesz zostawić w pokoju światło lub nie zamykać drzwi do pomieszczenia, w którym zasypia, jeżeli maluch boi się ciemności.
Jak uspokoić dziecko w histerii i sprawić, aby takie ataki pojawiały się coraz rzadziej? Tu na pewno z pomocą przychodzi regularna terapia indywidualna. jeżeli coraz częściej zauważasz, iż Twoje dziecko wpada w histerię z byle powodu i nie wiesz, w jaki sposób możesz mu pomóc, skontaktuj się z Superego. Psycholog i psychiatra dziecięcy zawsze pomoże rodzicom lepiej zrozumieć swoje pociechy i wskazuje narzędzia, dzięki którym można krok po kroku poradzić sobie z każdym problemem.