Hiperglikemia związana ze śmiertelnością u osób starszych z cukrzycą typu 2

termedia.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Dane z wieloośrodkowego prospektywnego badania HYPOAGE z wykorzystaniem ciągłego monitorowania glikemii (CGM) sugerują, iż aż jedna trzecia osób w wieku 75 lat lub starszych z cukrzycą typu 2 jest narażona na częste występowanie hiperglikemii i iż zmienność glikemii jest niezależnie związana ze zwiększoną śmiertelnością.



Wyniki badania HYPOAGE na dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) zaprezentowała dr n. med. Sarra Smati-Grangeon z Wydziału Endokrynologii, Diabetologii i Żywienia w Centre Hospitalier Universitaire de Nantes we Francji.

– Oczywiście, istnieje wiele kryteriów związanych ze śmiertelnością, ale musimy zachować czujność i nie pozostawiać pacjentów z bardzo wysokim poziomem hiperglikemii przez dłuższy czas. Jest to również czynnik ryzyka infekcji lub innych powikłań – powiedziała w swojej prezentacji.

Przewlekła hiperglikemia także szkodzi

W 2019 r. zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA) dotyczące wskaźników CGM zatwierdzone przez EASD i inne stowarzyszenia zawodowe zapewniły dostosowane cele dla osób starszych lub osób dorosłych wysokiego ryzyka z cukrzycą typu 1 i cukrzycą typu 2, które koncentrowały się przede wszystkim na zapobieganiu hipoglikemii.

W szczególności dokument zalecał <1 proc. czasu spędzonego z poziomem glukozy poniżej 70 mg/dl dla osób starszych lub z grupy wysokiego ryzyka w porównaniu <4 proc. dla osób młodszych i zdrowszych oraz <10 proc. czasu spędzonego z poziomem glukozy powyżej 250 mg/dl dla osób starszych lub z grupy wysokiego ryzyka w porównaniu z <5 proc. dla osób młodszych lub zdrowszych.

FDA zatwierdziła system Omnipod 5 dla osób z cukrzycą typu 2Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Omnipod 5 – zautomatyzowany system podawania insuliny, do stosowania przez osoby od 18 lat z cukrzycą typu 2.
Idź do oryginalnego materiału