– Dla bezpieczeństwa obywateli UE potrzebne są wspólne zakupy leków i kooperacja z krajami spoza UE, które mogą pomóc w zabezpieczeniu łańcuchów dostaw – wskazywali eksperci w trakcie posiedzenia Zarządu HERA (Health Emergency Preparedness and Response). Konferencja odbyła się w Warszawie w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Przedstawiciele państw członkowskich UE oraz unijnych instytucji i agencji zdrowia – takich jak Europejska Agencja Leków (EMA) czy Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) spotkali się w Warszawie, aby omówić kwestie związane z bezpieczeństwem zdrowotnym mieszkańców starego kontynentu.
W spotkaniu wzięły udział dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Katarzyna Drążek-Laskowska i dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Katarzyna Piotrowska-Radziewicz.
Rozmawiano o najważniejszych działaniach, które mają wzmocnić zdrowie publiczne w całej Unii Europejskiej. W centrum dyskusji znalazły się m.in.:
- strategia gotowości i reagowania na zagrożenia zdrowotne
- aktualne działania dotyczące gromadzenia leków i sprzętu medycznego
- sposoby zapewnienia stabilnych dostaw leków.
Dyrektor Katarzyna Drążek-Laskowska podkreśliła, iż Polska docenia ostatnie działania podejmowane przez HERA na rzecz realizacji idei bezpieczeństwa zdrowotnego – w szczególności dalsze wzmacnianie współpracy z wybranymi krajami EFTA w ramach Europejskiej Unii Zdrowotnej oraz inicjatywę związaną z możliwymi wspólnymi zamówieniami publicznymi.
– Liczymy na owocne negocjacje, które przyniosą porozumienia korzystne dla wszystkich stron – podkreśliła.
W trakcie spotkania poruszono też temat zagrożeń epidemicznych w Afryce, m.in. Mpox i Eboli. Uczestnicy zgodzili się, iż Europa musi uważnie śledzić rozwój sytuacji i być gotowa do reakcji, jeżeli zajdzie taka potrzeba.