Gwarantowane świadczenia kardiologiczne w szpitalach

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia ministra w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Zmiany mają na celu zapewnienie dostępu do nowych świadczeń kardiologicznych.

Celem projektowanego rozporządzenia jest zwiększenie dostępności do nowych kardiologicznych świadczeń gwarantowanych, które dotychczas nie były dostępne w trakcie leczenia szpitalnego, a mają znaczący wpływ na jakość życia i stan zdrowia pacjentów z chorobami układu krążenia.

Zmiany zapewnią dostęp do trzech nowych świadczeń:
• Wszczepienie przezcewnikowe bezelektrodowego systemu do stymulacji jednojamowej;
• Przezcewnikowa naprawa niedomykalności zastawki trójdzielnej metodą brzeg-do-brzegu dzięki klipsa;
• Monitorowanie zdarzeń arytmicznych przy użyciu wszczepialnych rejestratorów zdarzeń (ILR): u chorych po kryptogennym udarze mózgu oraz po nawracających utratach przytomności, których przyczyny nie udało się ustalić pomimo rozszerzonej diagnostyki.

Wprowadzenie tych świadczeń stanowi realizację trzech rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W rozporządzeniu podano, iż liczebność populacji docelowej, która rocznie będzie kwalifikowała się do przedmiotowych świadczeń, to 800–1521 pacjentów po kryptogennym udarze mózgu oraz 200–800 z utratami przytomności o nieznanej etiologii; łącznie: 1000–2321 osób.

Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Opracowanie INK
Idź do oryginalnego materiału