Gwałtowny wzrost zachorowań na grypę. Tysiące pacjentów w szpitalach…

mgr.farm 6 dni temu

Jak podaje BBC liczba osób chorych na grypę w szpitalach w Anglii wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatniego miesiąca i przez cały czas rośnie „w bardzo niepokojącym tempie”. Pod koniec ubiegłego tygodnia w szpitalach leczonych było 5000 pacjentów z wirusem grypy. To prawie 3,5 razy więcej niż w tym samym tygodniu w 2023 r.

Wzrost liczby zachorowań to ogromne wyzwanie dla szpitali, które dochodzą do „punktu krytycznego”. By poradzić sobie z nowymi pacjentami, udostępniono dodatkowe łóżka. Obciążenie systemu ochrony zdrowia jest jednak zauważalne. Z danych NHS wynika, iż w ubiegłym tygodniu około 12 200 pacjentów czekało w karetkach przez ponad godzinę, zanim uzyskali pomoc w szpitalu.

– Widzimy, iż karetki często utykają przed oddziałami ratunkowymi, a nasze oddziały ratunkowe są pełne – mówił w BBC Dr Adrian Boyle, szef Royal College of Emergency Medicine.

Wiele szpitali w różnych regionach Anglii ograniczyło wizyty i poprosiło pacjentów i odwiedzających o noszenie maseczek, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się grypy. Również w Szkocji odnotowano znaczny wzrost liczby pacjentów szpitalnych z grypą.

  • Czytaj również: Sezon infekcyjny w pełni – eksperci alarmują o wzroście zachorowań na grypę!

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (Health Security Agency) wskazuje, iż wzrost liczby zachorowań na grypę był do przewidzenia. Dlatego też apeluje do osób uprawnionych do bezpłatnych szczepień – w szczególności pracowników systemy ochrony zdrowia – o zaszczepienie się przeciw grypie.

Zachorowani na grypę i szczepienia w Polsce

Według najnowszych danych dotyczących szczepień w Anglii około 33% kobiet w ciąży, 37% osób z grupy ryzyka i 73% osób powyżej 65. roku życia otrzymało szczepionkę przeciw grypie. To wynik znacznie lepszy niż w Polsce. Przypomnijmy, iż w poprzednim sezonie przeciw grypie zaczepiło się tylko 5% Polaków.

Zgodnie z danymi NIZP PZH-PIB, w Polsce w latach 2011-2023 największą liczbę potwierdzonych laboratoryjnie przypadków grypy odnotowano w 2023 r. (10 938), a najmniejszą w 2021 r. (63). Najczęściej zgony z powodu grypy lub jej powikłań odnotowuje się w populacjach 40-64 lat oraz u osób powyżej 65 r.ż. W latach 2009-2021 odnotowano 940 zgonów z powodu grypy, z czego najwięcej w 2019 r. (225 przypadków) oraz 2020 r. (143 przypadki).

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału