Grypa nie odpuszcza. Szczyt fali zachorowań dopiero przed nami. "Co drugi test jest pozytywny"

wiadomosci.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl


W Polsce stale rośnie liczba zachorowań na grypę. Eksperci ostrzegają jednak, iż szczyt zachorowań dopiero się zbliża. - Około 90 proc. pacjentów stanowią dzieci z grypą - mówił o sytuacji w Klinice Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym prof. Ernest Kuchar.
O co chodzi: Kilka dni temu Główny Inspektor Sanitarny, doktor Paweł Grzesiowski informował, iż co tydzień jest wykrywanych od 45 do 50 tysięcy nowych zachorowań na grypę. Dla porównania, w listopadzie tygodniowo stwierdzonych przypadków było ok. 10 tys. "Widzimy ten trend pięciokrotnego wzrostu zakażeń grypą - stwierdził Grzesiowski. "Co drugi test wykonywany przez pacjentów w kontekście zakażenia wirusem grypy jest pozytywny" - czytamy na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.


REKLAMA


Zobacz wideo Trzaskowski punktuje Morawieckiego i PiS. "Musi pokazać zdjęcie w Wikipedii, żeby go ktoś poznał"


Sytuacja w szpitalach: Prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, ekspert Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przekazał, iż aktualnie ok. 90 proc. pacjentów stanowią dzieci z grypą. - Są to pacjenci z ciężkim przebiegiem - zapaleniem płuc lub powikłaniami neurologicznymi, ponieważ grypa może uszkodzić także ośrodkowy układ nerwowy - przekazał. Dodał również, iż "nasze społeczeństwo starzeje się, jest więc w tej chwili więcej osób szczególnie podatnych na zachorowanie i cięższy przebieg choroby".
Nie zareagowano w porę? Zdaniem specjalisty zaniedbano przygotowania do sezonu infekcyjnego. - Z jakiego powodu nie wprowadzono obowiązku noszenia maseczek w placówkach ochrony zdrowia? Można też było m.in. rozpocząć wcześniej ferie, aby dzieci w tym okresie nie przebywały w szkolnych skupiskach - stwierdził prof. Kuchar.
Co ze szczepieniami? Zdaniem lekarzy najskuteczniejszą ochroną przed grypą są szczepienia. - To, czy zachorujemy i jak będzie przebiegać choroba, zależy od wielu czynników, m.in. ogólnego stanu zdrowia, stylu życia, odżywiania, wieku i rodzaju narażenia (...). Szczepienie łagodzi przebieg i zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań grypy, a niektórych choćby chroni przed zachorowaniem - wyjaśnił prof. Kuchar.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Grypa w Polsce nie odpuszcza. "Najbliższe 2-3 tygodnie będą krytyczne".Źródła: Interia, Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych, IAR
Idź do oryginalnego materiału