Gry planszowe pozytywnie wpływają na procesy starzenia i objawy ADHD

angora24.pl 1 rok temu

Badanie, które zostało opisane w „The Journals od Gerontology”, przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu na grupie 1091 niezależnych mieszkańców Szkocji, którzy urodzili się w 1936 roku. Badanie trwało aż 68 lat – od 11 roku życia badanych do momentu, kiedy skończyli 79 lat.

Obserwacja była oparta na kilku testach przeprowadzanych w określonych odstępach czasu, podczas których sprawdzano zdolności poznawcze ochotników. Wyniki były porównywane z informacjami na temat zaangażowania badanych w różne gry planszowe. Okazało się, iż można było zaobserwować związek między sprawnością umysłową a podejmowaniem omawianej aktywności.

Autorzy publikacji wskazują:

„Po uwzględnieniu wyników badania w wieku 11 lat oraz innych potencjalnych czynników wpływających na rezultaty, uzyskane przez nas wyniki wskazują, iż częstsze granie w gry spowalniało zachodzące przez całe życie osłabienie funkcji poznawczych. To wspiera działanie zasady znanej jako używaj albo trać. Umysłowe ćwiczenie w postaci gier może pomóc nie tylko w zwalczaniu spadku sprawności poznawczej, a choćby ją zwiększać”.

Jak możemy przeczytać w publikacji, granie w gry spowodowało mniejszy względny spadek funkcji poznawczych w wieku od 11 do 70 lat jak i mniejszy spadek funkcji poznawczych w wieku od 70 do 79 lat.

Utrzymanie zdrowia umysłowego przez całe życie jest najważniejsze dla zdrowia publicznego i medycyny geriatrycznej. Spadek funkcji poznawczych może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak depresja i cukrzyca, co z kolei wpływa na wzrost kosztów opieki zdrowotnej i pogorszenie jakości życia.

Podobne badanie naukowców z Japonii

Podobne badanie przeprowadził zespół z Uniwersytetu w Musashino w Japonii. Na podstawie 27 wybranych badań naukowcy doszli do kilku pozytywnych wniosków:

„Niniejszy systematyczny przegląd badań wykazał, iż gry planszowe i programy wykorzystujące je mają pozytywny wpływ na różnorodne wyniki, w tym zdobywanie wiedzy, funkcje poznawcze, aktywność fizyczną, lęk, objawy ADHD oraz nasilenie choroby Alzheimera” – piszą w swojej pracy japońscy specjaliści. Dodają również, iż gry planszowe przyczyniają się do poprawy wymienionych parametrów, wzmacniają interakcje międzyludzkie oraz przyspieszają proces uczenia się.

Idź do oryginalnego materiału