Gruszki są lubiane przez Polaków, choć wciąż zbyt rzadko pojawiają się na naszych stołach. Tymczasem badanie przeprowadzone przez naukowców mówi o tym, iż osoby, które jedzą jedną gruszkę dziennie, są mniej zagrożone otyłością – i to aż o 35 procent.
Gruszki a otyłość – jak często jeść te owoce?
Wnioski płynące z badania zostały szczegółowo omówione na łamach „Nutrition and Food Science”. Analizę przeprowadził zespół z Louisiana State University, który sprawdzał, w jaki sposób spożywanie tych owoców wpływa na ludzki organizm. Okazało się, iż zjedzenie jednej gruszki dziennie aż o 35 procent ograniczyło ryzyko otyłości. Inne badanie, przeprowadzone na 411 kobietach z nadwagą i wysokim poziomem cholesterolu mówi o tym, iż jedzenie trzech gruszek (lub trzech jabłek) dziennie spowodowało, iż waga u badanych zmniejszyła się o 1,2 kg. Jednak prawdopodobnie wpływ na to miały również inne zmiany wprowadzone do diety (zwiększono ją o liczne warzywa i owoce).
Odchudzające adekwatności gruszki
Gruszka jest niskokalorycznym owocem – jedna gruszka dostarcza około 70 kcal. Wprawdzie zawiera cukry proste (17 g w jednym owocu), ale charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym (IG ok. 38), dzięki czemu jest polecana diabetykom. Dużym atutem gruszki jest obecność błonnika, który przyspiesza przemianę materii i sprawia, iż po zjedzeniu tego owocu czujemy się syci. W gruszce znajdziemy kwasy organiczne, które poprawiają metabolizm i niwelują problemy żołądkowe. Te owoce są lekkostrawne i doskonale nawadniają organizm – w 85 procentach składają się z wody.
Wartości odżywcze gruszki
Gruszki zawierają cenne witaminy (w tym witaminę C i B6) oraz minerały, które wspomagają układ odpornościowy i krwionośny. Są polecane osobom z Hashimoto – zawierają jod, wpływający pozytywnie na funkcjonowanie tarczycy. Warto pamiętać, iż najwięcej składników odżywczych w gruszce, znajduje się w skórce i tuż pod nią.
Przeciętna wartość odżywcza w 100 g gruszek:
wartość energetyczna – 58 kcal,
białko – 0,6 g,
tłuszcz – 0,2 g,
węglowodany – 14,4 g,
błonnik – 2,1 g,
witamina C – 5,3 mg,
tiamina – 0,019 mg,
ryboflawina – 0,037 mg,
niacyna – 0,9 mg,
witamina B6 – 0,02 mg,
foliany – 10 µg,
witamina E – 0,4 mg,
witamina K – 4,4 µg,
beta-karoten – 11 µg,
witamina A – 2 µg,
jod – 1 µg,
wapń – 12 mg,
żelazo – 0,3 mg,
magnez – 8 mg,
fosfor – 15 mg,
potas – 118 mg,
sód – 2 mg,
cynk – 0,15 mg.
Rodzaje gruszek – niektóre owoce mają interesujące nazwy
W sklepach można znaleźć różne odmiany gruszek. Portal, który powstał w ramach projektu „Apetyt na polskie”, wspomina o kilku odmianach:
Konferencja –bardzo soczysta, słodka w smaku, aromatyczna, o maślanej konsystencji, w kolorze zielono-brązowym,
Lukasówka – jej owoce są dość duże, mają jajowato-owalny kształt, skóra jest zielono-żółta,
Józefinka – pochodzi z Belgii, ma charakterystyczne małe owoce, w kolorze zielonym, przypominające jabłka; dojrzewa na początku października,
faworytka – jej owoce są duże, zielono-czerwone, wyjątkowo słodkie, choć gwałtownie się psują; faworytki zbiera się w drugiej połowie sierpnia,
paryżanka – idealna do kompotów i soków, jej owoce mają charakterystyczny gruszkowaty kształt, a kolor skórki jest zielono–brunatny.