Główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski i rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zawarli porozumienie w sprawie współpracy w zakresie poprawy bezpieczeństwa pacjentów oraz jakości realizacji świadczeń zdrowotnych.
Paweł Grzesiowski i Bartłomiej Chmielowiec 23 lipca poinformowali o porozumieniu w sprawie współpracy w zakresie poprawy bezpieczeństwa pacjentów oraz jakości realizacji świadczeń zdrowotnych.
Eksperci zobowiązali organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Biura Rzecznika Praw Pacjenta do współpracy, szczególnie w zakresie zapobiegania zakażeniom szpitalnym, promocji szczepień ochronnych oraz zapewniania bezpieczeństwa żywności w podmiotach leczniczych.
GIS i RPP mają ten sam cel
– Poprawa bezpieczeństwa pacjentów oraz podnoszenie jakości realizowania świadczeń zdrowotnych są naszym wspólnym celem. Dzięki podpisanemu porozumieniu działania te będą mogły być realizowane bardziej efektywnie, zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym – stwierdził Paweł Grzesiowski, podkreślając, jak ważna jest bezpieczna opieka nad pacjentami.
– Nasze instytucje uczestniczą w kontrolach w podmiotach, które udzielają świadczeń zdrowotnych i w tym zakresie chcielibyśmy zacieśnić współpracę – wyjaśnił, oceniając, iż jest to koalicja na rzecz jakości i bezpieczeństwa opieki zdrowotnej.
Tłumaczył, iż Rzecznik Praw Pacjenta jest bezpośrednim przedstawicielem interesów pacjentów, a inspekcja sanitarna kontroluje zakłady opieki zdrowotnej.
Pacjent na pierwszym miejscu
– kooperacja na rzecz jakości i bezpieczeństwa, kwestie związane z zakażeniami szpitalnymi, ale też szczepieniami ochronnymi to obszary, w których planujemy szczególnie zacieśnić współpracę – zwrócił uwagę Bartłomiej Chmielowiec.
– Chcemy wspólnie promować wiedzę i walczyć ze szkodliwymi fake newsami. Zależy nam na tym, aby w systemie ochrony zdrowia jakość i bezpieczeństwo pacjenta były zawsze na pierwszym miejscu – dodał.
Razem na rzecz bezpieczeństwa pacjentów
Podpisane porozumienie zobowiązuje GIS i RPP do współpracy między innymi w promowaniu podmiotów leczniczych realizujących dobre praktyki w zakresie czynnego monitorowania i rejestrowania zakażeń szpitalnych oraz w zakresie popularyzacji zalecanych szczepień ochronnych; wspólnej analizy zbieranych danych o zakażeniach szpitalnych; wzajemnej wymiany informacji o kierunkach działania; wymiany informacji dotyczących wyników kontroli i postępowań prowadzonych w podmiotach, w trakcie których stwierdzono istotne nieprawidłowości w obszarach o znacznym wpływie na bezpieczeństwo pacjentów oraz wspólnym organizowaniu szkoleń, konferencji czy spotkań.
Porozumienie zakłada również, iż przynajmniej raz w roku odbywać się będzie spotkanie przedstawicieli GIS i RPP w celu podsumowania dotychczasowej współpracy oraz ustalenia priorytetów we wzajemnym współdziałaniu na rok następny. Porozumienie zawarto na czas nieokreślony.
Przeczytaj także: „GIS prowadzi kontrole miejsc wakacyjnego wypoczynku” i „Od 18 czerwca z Funduszu Kompensacyjnego wypłacono 1,8 mln zł”.