GIF pracuje nad zmianą przepisów Apteka dla Aptekarza

mgr.farm 16 godzin temu

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna w rozmowie w Radio Zet przekazała, iż realizowane są pracę nad zmianą zapisów ustawy Apteka dla Aptekarza. Osobą odpowiedzialną za nowe brzmienie przepisów, które ma usatysfakcjonować każdą z zainteresowanych stron jest Główny Inspektor Farmaceutyczny, Łukasz Pietrzak. Według minister zdrowia, gotowe rozwiązanie tego problemu ma być przedstawione do końca października.

MZ: “Apteka dla aptekarza to fatalna ustawa”

Minister Zdrowia w swojej wypowiedzi dla Radio Zet stwierdziła, iż zapisy , tzw. ustawy Apteka dla Aptekarza przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość są “fatalne”. Zdaniem Izabeli Leszczyny wywołują one mnóstwo emocji wśród każdej z zainteresowanych stron. Ponadto szefowa resortu wskazuje zapisy ustawy Apteka dla Aptekarza jako przyczynę braku aptek w 403 gminach w Polsce. Co za tym idzie – ograniczenia w dostępie do leków dla tysięcy Polaków. Jednocześnie podkreśla ona, iż niejednokrotnie apelowała do środowiska aptekarskiego o rozmowę i przedstawienie gotowego rozwiązania tego problemu.

– Ja prosiłam, spotykałam się wielokrotnie ze środowiskiem aptekarzy i właśnie wykorzystując nasze spotkanie (wywiad z Radiem Zet przyp. red.) chciałam zaapelować do środowiska aptekarskiego, żeby zarówno ci którzy są zwolennikami tej ustawy, jak ci co są przeciwnikami, żeby siedli do stołu (….) i przynieśli rozwiązania. – powiedziała w rozmowie z Radiem Zet, Izabela Leszczyna.

Wyrok TK ws. Apteki dla Aptekarza nie ma żadnego znaczenia dla rządu?

18 września Trybunał Konstytucyjny opublikował wyrok, w którym stwierdził, iż część zapisów ustawy Apteka dla Aptekarza (tzw. AdA 2.0) jest niezgodnych z Konstytucją. Wyrok ten jednak nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. W związku z tym aktualnie nie ma on żadnej mocy obowiązującej.

Centrum Informacyjne Rządu przekazując informację dla portalu rynekaptek.pl podkreśliło, iż orzecnictwa TK nie będą brane pod uwagę, dopóki będzie on funkcjonować w sposób nielegalny.

– 6 marca br. Sejm podjął uchwałę, w której stwierdzono, iż naruszenia Konstytucji i prawa w działalności Trybunału Konstytucyjnego przybrały skalę, która uniemożliwia temu organowi wykonywanie ustrojowych zadań. Stan niezdolności w tej chwili funkcjonującego organu do wykonywania zadań Trybunału Konstytucyjnego określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wymaga ponownej kreacji sądu konstytucyjnego. – przekazało Centrum Informacji Rządu.

Zdaniem polskiego rządu dopóki Trybunał Konstytucyjny działa z nieuznawanym powszechnie Prezesem oraz sędziami, jego wyroki nie mają żadnego znaczenia. Jednak, jak podkreśla Centrum Informacji Rządowej, wszyscy ministrowie stale monitorują obowiązujący stan prawny. jeżeli tylko zauważą jakieś nieprawidłowości to przekładają stosowne projekty Radzie Ministrów.

Źródło: MB/Radio Zet/Rynekaptek.pl

Idź do oryginalnego materiału