GIF o receptach i lekach dla powodzian

mgr.farm 3 dni temu

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia z udziałem między innymi Głównego Inspektora Farmaceutycznego – Łukasza Pietrzaka. Dotyczyła ona sytuacji pacjentów z terenów objętych powodzią. GIF przedstawił też informację na temat aptek, które ucierpiały w wyniku fali powodziowej.

– o ile chodzi o placówki apteczne w województwie małopolskim i śląskim, nie mamy żadnej informacji, aby jakakolwiek placówkach apteczna była zamknięta. Najgorsza sytuacja jest w województwie opolskim. Tam chociażby Głuchołazach mamy 6 placówek zalanych z 7 funkcjonujących. Dostałem informację od prezesa [NFZ] Nowaka, iż jedna działa i działa aktywnie. Również w Nysie 11 aptek zostało podtopionych bądź zalanych. W województwie dolnośląskim około kilkunastu aptek nie funkcjonuje. Chociaż są też apteki, które z racji problemu z dostępnością prądu mają skrócone godziny pracy – mówił Łukasz Pietrzak.

  • Czytaj również: Apteki pod wodą, powodzianie bez leków. Farmaceuci pomagają…

Główny Inspektor Farmaceutyczny zapewnił, iż w większości miejsc dostęp do leków jest zapewniony. Również hurtownie farmaceutyczne funkcjonują bez zarzutu. Problemów nie zgłaszali także wytwórcy leków.

Co z receptami dla powodzian?

W kontekście dostępu do leków i recept Łukasz Pietrzak przypomniał, iż farmaceuci mają możliwość wystawia recept farmaceutycznych. To uprawnienie, które w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, pozwala wydać pacjentowi potrzebne mu leki na receptę.

– Jest to usługa, którą można w każdej aptece uzyskać bezpłatnie. Tak więc zachęcam do korzystania z tego – dodał GIF.


.@lpietrzak20, szef @GIF_GOV_PL: w Głuchołazach zalało 6 aptek na 7 istniejących, w Nysie mamy 11 aptek zalanych lub podtopionych, kilkanaście aptek nie funkcjonuje także w woj. dolnośląskim. W zdecydowanej większości miejsc jest zapewniony dostęp do leków. pic.twitter.com/d4N78IKVx5

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 16, 2024


Odniósł się także do informacji podanej przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, na temat uruchomienia specjalnej infolinii dla powodzian (800 190 590). Można na niej uzyskać informację o placówce POZ, która dzięki zarządzeniu Prezesa NFZ będzie mogła wystawić recepty choćby osobie, która do danej placówki nie należy. Takie rozwiązanie zalecane jest osobom, które mają rozpoczęte recepty w aptekach, które zamknięto.

Ostrzenie przed zalanymi lekami

Łukasz Pietrzak przypomniał również, iż nie należy stosować leków, które w jakikolwiek sposób mogły zostać zalane w wyniku powodzi. Zwrócił uwagę, iż w wodzie mogą znajdować się substancje ropopochodne lub toksyny.

– Leki te pomijając fakt, iż są były przechowywane w złych warunkach, tym bardziej, iż wilgoć dość istotnie wpływa na trwałość leków, dodatkowo mogą być zanieczyszczone. Ich efektywność i skuteczność może być obniżona, a skrajnych przypadkach mogą zagrażać zdrowiu. Tak więc w sytuacji, kiedy faktycznie mamy podejrzenia, iż te leki były zanieczyszczone, powinniśmy ich nie używać – mówił GIF.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału