GIF: Karbamazepina wraca do aptek. Co z innymi brakującymi lekami?

mgr.farm 7 godzin temu

Z opublikowanego przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny zestawienia dotyczącego dostępności produktów leczniczych wynika, iż na rynek trafiła nowa partia leku zawierającego karbamazepinę w dawce 200 mg w formie tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu (opakowanie 30 sztuk). W praktyce oznacza to, iż po dłuższym okresie ograniczonego dostępu, produkt powinien ponownie pojawić się w aptekach. To dobra wiadomość zarówno dla farmaceutów, jak i pacjentów, którzy w ostatnich miesiącach często zgłaszali trudności z realizacją recept na ten lek. Karbamazepina stosowana jest przede wszystkim w leczeniu padaczki, neuralgii nerwu trójdzielnego, a także w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych. Braki tego produktu miały więc istotny wpływ na ciągłość terapii u szerokiej grupy pacjentów. GIF nie podał dokładnej liczby dostarczonych opakowań, ale wskazał, iż dostępność leku „powinna ulec poprawie”. To sygnał dla aptek, by monitorować stany magazynowe i w razie potrzeby uzupełniać zapasy.

Rysperydon i podofilotoksyna z ograniczeniami

Choć sytuacja związana z karbamazepiną wydaje się stabilizować, GIF jednocześnie informuje o problemach z dostępnością innych leków – tym razem związanych z decyzjami podmiotów odpowiedzialnych o czasowym wstrzymaniu ich wprowadzania do obrotu. Dotyczy to m.in. niektórych preparatów z rysperydonem w postaci proszku i rozpuszczalnika do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu. To leki wykorzystywane w terapii schizofrenii i innych zaburzeń psychotycznych. Jak informuje GIF, dostępność tych preparatów została ograniczona, jednak w obrocie przez cały czas znajduje się odpowiednik, który powinien umożliwić kontynuację terapii.

Znacznie trudniejsza sytuacja dotyczy natomiast leku zawierającego podofilotoksynę w postaci roztworu do stosowania na skórę. Produkt ten również został czasowo wstrzymany przez podmiot odpowiedzialny, a co istotne – w tej chwili nie posiada odpowiednika. To oznacza realne trudności dla pacjentów potrzebujących tej terapii. GIF zapowiada dostawę produktu we wrześniu, jednak zastrzega, iż podany termin może ulec zmianie.

Przypomnienie o monitorowaniu dostępności

Aktualne dane publikowane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny stanowią ważne źródło informacji zarówno dla farmaceutów, jak i lekarzy, którzy powinni uwzględniać ewentualne ograniczenia w dostępności leków przy prowadzeniu terapii. Choć sytuacja na rynku leków poprawia się w niektórych obszarach, wciąż występują czasowe braki, których przyczyną są głównie zakłócenia w łańcuchach dostaw, decyzje podmiotów odpowiedzialnych czy ograniczona liczba dostępnych zamienników.

Farmaceuci powinni pozostawać w stałym kontakcie z hurtowniami i regularnie śledzić komunikaty GIF – nie tylko po to, by reagować na pojawiające się braki, ale też, by informować pacjentów o dostępnych możliwościach kontynuacji leczenia lub konieczności konsultacji lekarskiej w przypadku braku terapii alternatywnej.

Źródło: GIF

Idź do oryginalnego materiału