Jak dowiedziała się redakcja portalu Rynek Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął kroki w kierunku zmian w pozaaptecznym obrocie lekami. Chodzi o sprzedaż niektórych produktów leczniczych w sklepach czy też na stacjach benzynowych. Zapowiedź zmian to efekt niedawnej zamieszania, związanego ze wstrzymaniem leku Strepsils.
Przypomnijmy, że 24 września Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie serię leku Strepsils z miodem i cytryną. Jej powodem było „zanieczyszczenie o nieznanym pochodzeniu i charakterze”. Znaleziono je w gnieździe blistra leku zakupionego w sklepie ogólnodostępnym. GIF uznał, iż stwarza ono „realne ryzyko wystąpienia nie dających się przewidzieć konsekwencji medycznych”.
- Czytaj również: Dwa dni po wstrzymaniu lek przez cały czas w sklepach? Farmaceuci mówią o skandalu…
Decyzja dotyczyła leku pakowanego po 12 pastylek (seria numer: RT019, termin ważności: 30.11.2026 r.). Opakowania tej wielkości dostępne są niemal wyłącznie w sprzedaży pozaaptecznej. Lek ten bowiem znajduje się na krótkiej liście produktów leczniczych, które można sprzedawać w sklepach, kioskach czy na stacjach benzynowych.
Okazało się, iż choćby kilka dni po wydaniu decyzji przez GIF, lek przez cały czas znajdował się w sprzedaży w niektórych sklepach. Farmaceuci publikowali w mediach społecznościowych zdjęcia preparatu z paragonami. Jednocześnie wskazywali, iż obrót pozaapteczny pozbawiony jest realnej kontroli.
Potrzeba zmian w pozaaptecznym obrocie lekami
Jak dowiedział się portalu Rynek Zdrowia, po tych wydarzeniach Główny Inspektorat Farmaceutyczny zainicjował rozmowy ws. nawiązania współpracy z największymi organizacjami zrzeszającymi sieci handlowe i stacje benzynowe.
– w tej chwili wypracowywane są rozwiązania mające zapewnić bezpieczeństwo klientom, gdy GIF wydaje decyzje o wstrzymaniu lub wycofaniu z obrotu leku, który można nabyć poza aptekami. Z naszych informacji wynika, iż chodzi o stworzenie kanału informacyjnego pomiędzy inspekcją a sieciami sprzedaży oraz zapewnienie odpowiednio szybkiej reakcji na decyzję GIF – informuje Rynek Zdrowia.
- Czytaj również: Wstrzymanie leku Strepsils. Sprzedawany jest też w sklepach…
GIF przekazał też do Ministerstwa Zdrowia propozycje zmian legislacyjnych dotyczących regulacji pozaaptecznego obrotu lekami.
Źródło: ŁW/Rynek Zdrowia