Gdynia wspiera młodych dorosłych z niepełnosprawnościami

razemztoba.pl 9 godzin temu

Osoby z niepełnosprawnościami mierzą się z wieloma wyzwaniami, dlatego miasto wprowadza długofalowe rozwiązania poprawiające ich codzienne życie. Gdyńska Rada Rodziny z Niepełnosprawnością skupia swoje działania m.in. wokół usamodzielniania młodych dorosłych i wspierania mieszkalnictwa, które umożliwi wyjście z pieczy zastępczej i rozpoczęcie samodzielnego życia.

Gdynia to miasto otwarte i dostępne dla wszystkich, dlatego też nieustannie wprowadzane są rozwiązania poprawiające życie osób z niepełnosprawnościami. Podczas posiedzenia Gdyńskiej Rady Rodziny z Niepełnosprawnością skupiono się na kwestiach dotyczących wprowadzania długofalowych rozwiązań, które pomogą w usamodzielnieniu się młodych osób. Ważnym elementem w tym procesie jest mieszkalnictwo, które umożliwi wyjście z pieczy zastępczej i rozpoczęcie samodzielnego życia. Analizowano również lokalizacje, gdzie mogą powstać takie budynki. Brano pod uwagę projekty mieszkań na rewitalizowanym obszarze Babich Dołów, które realizuje Laboratorium Innowacji Społecznych.

– Prace Rady są wyraźnym dowodem na to, iż Gdynia konsekwentnie rozwija model miasta inkluzywnego – mówi Tomasz Augustyniak, dyrektor zarządzający ds. społecznych. – Dzięki współpracy administracji, organizacji pozarządowych i mieszkańców, możliwe staje się budowanie miasta, w którym każda osoba – niezależnie od stopnia sprawności – ma szansę na samodzielne, godne życie.

Współpraca kluczem do sukcesu

Podejmowane działania obejmują różne obszary życia społecznego, dlatego wiele instytucji miejskich i organizacji pozarządowych angażuje się w ten proces, po to aby stworzyć spójny model miasta dostępnego i otwartego dla wszystkich mieszkańca. Dlatego też do rady dołączyła Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni. Jej doświadczenie wzmocni kompetencje rady w zakresie deinstytucjonalizacji i wdrażania modeli wsparcia społecznego. Rada kreuje rozmaite inicjatywy wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego też pojawił się pomysł budowy domów wspomagających dla osób dorosłych z autyzmem. Budowa ma zostać zrealizowana na terenie przekazanym przez Miasto Gdynia Fundacji Niebieski Szlak w ramach dzierżawy gruntów.

Istotnym procesem jest odpowiednia komunikacja i edukacja, która obala stereotypy i przeciwdziała uprzedzeniom. Co najważniejsze, z roku na rok świadomość w społeczeństwie rośnie. Szereg podejmowanych inicjatyw włączających pokazuje, iż różnorodność nie jest przeszkodą w zdobywaniu nowych doświadczeń.

***

Gdyńska Rada Rodziny z Niepełnosprawnością stanowi ciało doradcze Prezydent Miasta Gdyni w zakresie działań dotyczących problematyki i wsparcia osób z niepełnosprawnością. Do kompetencji rady należy wypracowanie propozycji konkretnych działań na rzecz realizacji programów związanych z problematyką osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Członkowie na podstawie wymiany wzajemnych doświadczeń oraz wiedzy wspomagają przedsięwzięcia miasta w tym obszarze.

Kadencja Rady upływa 31 grudnia 2028 roku lub w przypadku wcześniejszego rozwiązania przez prezydent. Członkostwo w radzie jest społeczne.

Na zdjęciu: Posiedzenie Gdyńskiej Rady Rodziny z Niepełnosprawnościami (fot. materiały prasowe UM Gdyni)
Idź do oryginalnego materiału