Gdańsk. Małoinwazyjne wycięcie tętniaka aorty wstępującej

termedia.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: UCK w Gdańsku


Zespół z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadził operację wycięcia tętniaka aorty wstępującej z małoinwazyjnego dostępu. To pierwszy tego typu zabieg w regionie. Jak podkreślają specjaliści, taki zabieg to korzyść dla pacjenta: szybsza rehabilitacja i mniejsze dolegliwości bólowe.



Tętniak aorty to schorzenie, które polega na poszerzeniu największej tętnicy w organizmie człowieka, czyli aorty. Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet, a ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Innymi czynnikami sprzyjającymi występowaniu tętniaków są m.in. palenie papierosów, zmiany miażdżycowe, nadciśnienie tętnicze, urazy i intensywny wysiłek fizyczny.

Tętniaki aorty to niebezpieczna choroba, która często nie daje objawów, a pęknięcie tętniaka jest stanem zagrażającym życiu chorego. zwykle tętniaki wykrywane są przy okazji innych badań. W zaawansowanym stadium choroby najważniejsze jest szybkie przeprowadzenie operacji.

Tętniaki aorty wstępującej, umiejscowione najwyżej w odcinku piersiowym aorty, wymagają leczenia kardiochirurgicznego polegającego na usunięciu zmienionego chorobowo odcinka aorty i wszczepieniu protezy naczyniowej (tzw. sztucznego odcinka aorty).

Program zdrowotny Zdrowa Aorta – wynikiCelem projektu, w którym wykonano ponad 11 tysięcy badań USG i wykryto niemal 400 tętniaków, było zmniejszenie liczby hospitalizacji spowodowanej pękniętym tętniakiem aorty jamy brzusznej o 40 proc. w województwie wielkopolskim.
Idź do oryginalnego materiału