Producent leków z Hesji Stada planuje w okolicach Wielkanocy pierwszą ofertę publiczną o wartości miliarda dolarów we Frankfurcie. W tym celu firma znana z leku na przeziębienie Grippostad i syropu na kaszel Silomat reorganizuje swoje kierownictwo, jak ogłosił Stada w Bad Vilbel.
W przypadku pierwszej oferty publicznej były menedżer Bayera Andreas Fibig ma zostać niezależnym prezesem zarządu Stady – porównywalnym do przewodniczącego rady nadzorczej. 62-latek jest w tej chwili członkiem zarządu duńskiej firmy farmaceutycznej Novo Nordisk. Wcześniej był szefem amerykańskiego producenta perfum i aromatów International Flavours & Fragrances oraz działu farmaceutycznego firmy Bayer. Urzędujący Peter Goldschmidt pozostanie globalnym dyrektorem generalnym Stada.
Struktura korporacyjna Stady również ulegnie zmianie: zgodnie z zapowiedzią Stady zarząd zostanie utworzony w „przyszłej spółce holdingowej notowanej na giełdzie”, która zostanie utworzona zgodnie z prawem holenderskim, ale z siedzibą w Niemczech .
Siedziba firmy w Bad Vilbel powinna pozostać
Jednak żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte – wyjaśnił Stada. „Rozważane są różne opcje, w tym IPO ”. Nie wiadomo, z ilu akcji mogli zrezygnować dotychczasowi właściciele, inwestorzy finansowi Bain Capital i Cinven. Kupili Stadę, która niedawno zatrudniała około 11 500 pracowników, w 2017 roku za 5,3 miliarda euro, a później wycofała ją z giełdy.
Niemiecka Agencja Prasowa dowiedziała się od kręgów firmowych, iż kwiecień to realny cel powrotu na parkiet. Należy zachować siedzibę w Bad Vilbel pod Frankfurtem. IPO warte miliardy są w Niemczech rzadkością, gdzie tylko kilka firm odważyło się wejść na giełdę w 2024 roku, w tym sieć perfumeryjnej Douglas.
Właściciele Stady od dawna prowadzili rozmowy na temat sprzedaży z innymi inwestorami finansowymi, ale proces się przeciągał. W tamtym czasie wycena spółki wynosiła 10 miliardów euro. Najwyraźniej nie było kupca, który zaoferowałby wystarczająco dużo. Bain Capital i Cinven zawsze pozostawiały otwartą opcję IPO. O planach giełdowych Stady informował już wcześniej „Handelsblatt”. Jak podaje gazeta, Stada chce zarobić od jednego do dwóch miliardów euro. Celem jest wówczas awans do stopnia MDax.
Ekspansja wśród inwestorów finansowych
Stada znacznie się rozwinęła pod wpływem inwestorów finansowych i Goldschmidta. Pomogła seria przejęć, za które Stada zaciągnęła wysokie długi. Oprócz leków naśladowczych firma rozszerzyła także swoje portfolio o markowe produkty dostępne bez recepty i specjalistyczne farmaceutyki.
W 2023 roku Stada zwiększyła sprzedaż o 14 procent do 3,7 miliarda euro. Zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją (Ebitda) wzrósł o 19 procent do 802 milionów euro. Dane są dostosowane do działalności rosyjskiej, która w ostatnim czasie miała ponad 15% udziału w sprzedaży. Inwestorzy finansowi wydzielili ją, ponieważ postrzegano ją jako obciążenie dla ich planów sprzedaży. Mimo wojny na Ukrainie Stada nie wycofał się z Rosji i przekazał tamtejszej ludności opiekę medyczną.