Fińsko – polskie wsparcie dla okulistów w Ukrainie

liderzyinnowacyjnosci.com 1 miesiąc temu

Dr Sami Hämäläinen z Finlandii włączył się w wieloletnią akcję pomocy organizowaną przez lubelski Uniwersytet Medyczny oraz Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów (SCOP) dla ukraińskich lekarzy i ofiar barbarzyńskiej wojny. W lipcu przekazał na ten cel sprzęt okulistyczny o wartości 150 000 euro. Akcji pomocowej zainicjowanej po agresji Rosji na Ukrainę, patronuje prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Przystąpiło do niej wielu darczyńców. Są wśród nich firmy oraz osoby prywatne, które przekazują specjalistyczne urządzenia i aparaturę niezbędną do przeprowadzania zabiegów, leki, soczewki i materiały opatrunkowe. Inicjatorzy akcji wyrazili ogromne podziękowanie wszystkim darczyńcom oraz wdzięczność za jej hojne wsparcie w wielu wymiarach, materialnym i edukacyjnym, firmom: Consultronix, Alcon Poland, Bauch and Lomb, Ocustar, Santen oraz Bayer.

Zainicjowana ponad dwa lata temu przez polskich okulistów wszechstronna pomoc dla lekarzy w Ukrainie zyskała uznanie w całej Europie. Stawiana jest za wzór solidarności ze środowiskiem okulistycznym bombardowanego przez Rosję kraju. Do Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, którym kieruje prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prorektor tej uczelni, zgłaszają się firmy i osoby prywatne, które chcą się aktywnie zaangażować i włączyć w tę pomocową akcję.

– Taki kontakt nawiązał z nami dr Sami Hämäläinen z Finlandii, który szukał sposobu na przekazanie ukraińskim lekarzom specjalistycznego sprzętu okulistycznego o wartości 150 000 euro – informuje prof. Robert Rejdak. – To jest piękny gest wsparcia dla walczącego z agresorem narodu. Każda taka pomoc daje nadzieję na ratowanie wzroku pacjentom poszkodowanym w wyniku działań wojennych. Zaprosiliśmy doktora Sami Hämäläinena z Finlandii do Lublina, aby osobiście podziękować mu za ten hojny dar. Ofiarowany sprzęt trafi do ukraińskich szpitali za pośrednictwem międzynarodowej firmy logistycznej.

Wśród sprzętu wartego około 700 tys. złotych przekazanego przez lekarza okulistę z Finlandii jest aparatura do wykonywania operacji wewnątrzgałkowych oraz zaćmy, a także narzędzia laboratoryjne i materiały opatrunkowe niezbędne do prowadzenia zabiegów. Podczas wizyty w Lublinie dr Sami Hämäläinen wyraził uznanie dla ofiarności polskich okulistów w niesieniu pomocy lekarzom i pacjentom z Ukrainy. Oprócz rozpoczętej po wybuchu wojny zbiórki darów, pomoc ta obejmuje także leczenie ofiar rosyjskiej agresji w lubelskich klinikach oraz organizowanie specjalistycznych szkoleń z zakresu mikrochirurgii oka i okuloplastyki.

W czasie pobytu w Lublinie doktor Sami Hämäläinen, podkreślił jak ważna jest solidarność w niesieniu pomocy ofiarom wojny. – Liczy się choćby najmniejsza dotacja dla lekarzy i pacjentów, która wzmacnia w nich wiarę i nadzieję na ratowania zdrowia i życia. Im więcej ludzi będzie im pomagać, tym ta nadzieja będzie coraz większa. Dzięki temu Ukraińcy i Ukrainki zobaczą, iż nie są sami i mają wielu sprzymierzeńców i sojuszników.

Pomoc ze strony lubelskiego Uniwersytetu Medycznego trwa od pierwszych dni wojny w Ukrainie. – Oferujemy zarówno pomoc kliniczną, jak i sprzętową, zaznacza prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej. -Znaczące są także projekty edukacyjne i badania naukowe, które wzmocnią tę współpracę i dają możliwość rozwoju w dziedzinie chirurgii. W Katedrze Anatomii Klinicznej działa Akademia Doskonałości, gdzie możemy uczyć naszych kolegów z Ukrainy różnych technik i procedur chirurgicznych przy wykorzystanie specjalnej wirtualnej symulacji, a także można przeprowadzać sekcję zwłok. Nad tą częścią szkolenia czuwa prof. Kamil prof. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia w lubelskim Uniwersytecie Medycznym.

To daje niesamowity wgląd młodemu chirurgowi w możliwość pracy i treningu przed rzeczywistą operacją. Umożliwiamy im również asystowanie przy różnych operacjach, co jest oczywiście najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem na zostanie dobrym chirurgiem.

Współpraca z Ukrainą trwa już od wielu dekad między polskimi i ukraińskimi okulistami. Prof. Robert Rejdak szkolił ich wcześniej przez kilkanaście lat w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano, które jest międzynarodowym centrum edukacji dla specjalistów w dziedzinie okulistyki. Praktyczną wiedzę z zakresu najnowszych technologii stosowanych w chirurgii siatkówki, jaskry i innych chorób oczu, zdobywają tam lekarze z całego świata. – Przed powstaniem centrum badawczo-szkoleniowego ESASO w Lublinie, polscy okuliści przechodzili specjalistyczne szkolenia z chirurgii oka w Lugano – przypomina prof. Rejdak. – Teraz nasi lekarze odbywają te same szkolenia w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego, gdzie mieści się satelitarna placówka, w której prowadzimy specjalistyczne kursy m.in. również dla lekarzy z Ukrainy. Cykliczne szkolenia z zakresu mikrochirurgii oka i okuloplastyki, podczas których doskonalą swoje umiejętności okuliści z Ukrainy, prowadzą lubelscy i ukraińscy profesorowie.

Działania uniwersytetu obejmują bezpośrednią pomoc dla ofiar wojny, w tym diagnostykę, zabiegi operacyjne oraz pomoc rzeczową i materialną. Wartość darów zebranych przez uczelnię dla lekarzy ukraińskich przekroczyła już 50 tys. euro, a łącznie ze Stowarzyszeniem Chirurgów Okulistów Polskich grubo ponad milion zł.

Jolanta Czudak

Idź do oryginalnego materiału