Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia walczy z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może on zatem statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny. Problemami są wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym.
Z raportu „Ważne słowa na P – o pieniądzach, psychoterapii i psychiatrii w Polsce” wynika, iż problemy zdrowia psychicznego dotyczą lub będą dotyczyć w różnym stopniu 8,3 mln Polaków. Tak duża skala skłania do przyjrzenia się możliwościom leczenia i jego dostępności.
– Możliwości leczenia są różne, w zależności od potrzeb. Najbardziej podstawową jest psychoterapia, ale również tutaj mówimy o schizofrenii i innych chorobach psychicznych, które mają inną, już medyczną formę leczenia. Natomiast w kwestii dostępności mamy do czynienia z procesem stomatologizacji zdrowia psychicznego [prywatyzacja usług terapeutycznych – red.], co jest alarmujące, ponieważ to sprawia, iż nie każdy z nas może sobie pozwolić na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne – zauważa Natalia Zdrojewska, Head of Growth w Fundacji Pomagam.pl.