Farmacja szpitalna i kliniczna – jaka czeka je przyszłość?

mgr.farm 1 tydzień temu

Farmacja szpitalna i kliniczna – jaka czeka je przyszłość w naszym kraju? Jakie są plany na ich rozwój i możliwości ich wdrożenia? Odpowiedzieć na te pytania w ostatni piątek starała się dr n.farm. Alina Górecka, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. W czasie dyskusji z uczestnikami konferencji pojawiły się także inne problemy, w tym kwestia zarobków szpitalników.

Jak powinna rozwijać się farmacja szpitalna?

Alina Górecka w trakcie swojego wystąpienia wskazała na szereg obszarów, w których rozwój farmacji szpitalnej jest konieczny. Mowa przede wszystkim o unormowaniu przepisów określających wymogi lokalowe. Zdaniem wiceprezes muszą one również określać wymagania stawiane działom farmacji szpitalnej.

Farmaceuci biorą udział w rozwoju aptek szpitalnych, w tym ich remontach oraz przebudowach. Powinni zatem mieć głos, co do wymagań lokalowych i wymagań związanych z ich wyposażeniem. Należy przy tym pamiętać, iż wymagania i dobór technologii powinien zawsze korelować z wielkością szpitala oraz jego potrzebami. – podkreślała Alina Górecka.

Wraz z infrastrukturą aptek szpitalnych musi iść organizacja pracy, a także wsparcie edukacyjne farmaceutów. Wymienić tu należy eliminację papierowych zleceń lekarskich oraz papierowej dokumentacji dystrybucyjnej leków na oddziały szpitalne. Pozwoli to maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, a także wdrożyć system optymalizacji kosztów w szpitalach.

Apteka szpitalna musi brać czynny udział w optymalizacji kosztów szpitala

Apteka szpitalna i zatrudnieni w niej farmaceuci muszą być zaangażowani w optymalizację kosztów związanych ze stosowaniem leków. W związku z tym niezbędne jest podniesienie ich kompetencji w zakresie zarządzania. W stosunku do farmaceutów szpitalnych powinny zostać skierowane programy edukacyjne, właśnie w tym zakresie. Dzięki temu apteki szpitalne mogłyby łatwiej oceniać niezbędne potrzeby poszczególnych oddziałów, a także redukować do minimum liczbę leków przeterminowanych i niewykorzystanych.

– Farmaceuta musi czuwać nad optymalizacją kosztów terapii a nie tylko jej bezpieczeństwem (…). Musimy dążyć do tego, by zapasy leków były przechowywane w aptece szpitalnej. Apteczki oddziałowe na ten moment mają zwykle za dużo leków. Ponadto, są kiepsko zarządzane i generują ogromne straty dla szpitali. – wskazywała na problem Alina Górecka.

Farmaceuci szpitalni są przesuwani z obszarów dystrybucji w stronę działań klinicznych

Farmacja kliniczna jest stale rozwijana w naszym kraju. To efekt rzeczywistych korzyści, jakie się z nią wiążą. Mowa przede wszystkim o poprawie osiąganych efektów klinicznych u pacjentów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ogólnych kosztów ich leczenia. Prawidłowo funkcjonująca farmacja kliniczna przełoży się ponadto na poprawę jakości życia pacjentów oraz wzrost ich satysfakcji z usług całej ochrony zdrowia.

Jednak Alina Górecka wskazywała na szereg trudności, które powodują, iż wdrażanie usług farmacji klinicznej w Polsce nie jest takie łatwe.

Cały czas obserwujemy brak otwartości na zmieniające się zadania zawodowe farmaceutów. Ponadto, farmaceuci boją się zmian i odczuwają lęk przed krytyką ze strony innych przedstawicieli zawodów medycznych, zwłaszcza lekarzy. – wymieniła szereg problemów wiceprezes NRA.

Coraz więcej młodych ludzi jest zainteresowanych farmacją kliniczną

Alina Górecka podkreślała, jednak iż coraz więcej młodych farmaceutów jest zainteresowanych farmacją kliniczną.

W ostatnim czasie zauważamy ogromne zainteresowanie specjalizacją w zakresie farmacji klinicznej, zwłaszcza wśród młodych farmaceutów. – mówiła Alina Górecka.

To dobry kierunek, jednak konieczne jest przygotowanie projektów wdrożeniowych dla usług farmacji klinicznej. Należy jasno określić, jaki wpływ może mieć farmacja kliniczna dla systemu ochrony zdrowia.

Inwestycja w apteki szpitalne to oszczędność dla systemu i wzrost bezpieczeństwa pacjenta. – podkreśliła Alina Górecka.

Indywidualna praktyka zawodowa dla farmaceutów

W dyskusji, jaka wywiązała się po wystąpieniu wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej padło wiele zapytań o wynagrodzenie farmaceutów szpitalnych. Alina Górecka podkreślała, iż bierze udział we wszystkich posiedzeniach komisji sejmowych, na których omawiany jest ten problem. Niestety, do tej pory nie wypracowano kompromisu, który zadowoliłby wszystkich pracowników służby zdrowia, a także resort zdrowia.
Wskazała ona jednak, iż realizowane są cały czas prace na umożliwieniem farmaceutom prowadzenia indywidualnej praktyki zawodowej. Umożliwiłoby to zwiększenie zakresu działań, w jakie mogliby się oni angażować. Jednocześnie, pani wiceprezes podkreśliła, iż nie wszyscy farmaceuci z takiej możliwości będą zobowiązani skorzystać. Jednak, samorząd aptekarski poczuwa się w obowiązku, by taką możliwość dać tym farmaceutom, którzy tego oczekują.

Portal mgr.farm był patronem medialnym Ogólnopolskiej Konferencji Lekarsko-Farmaceutycznej Bezpieczna Farmakoterapia, jaka w dniach 19-21 września odbyła się w Krakowie. Głównym organizatorem konfernecji byl Salus International sp. z.o.o.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału