Farmacja jednym z najdroższych kierunków w Polsce

mgr.farm 4 godzin temu

Studia niestacjonarne to świetna opcja dla osób, które chcą połączyć studiowanie z pracą na pełen etat. Warto mieć jednak na uwadze, iż nie wszystkie studia zaoczne organizują zjazdy wyłącznie w weekendy. Przykładowo zajęcia na części kierunków medycznych w trybie niestacjonarnym, do których zalicza się też farmacja, realizowane są w trakcie tygodnia. Jaki w takim razie sens wybierać farmację zaocznie, skoro tryb stacjonarny jest całkowicie bezpłatny?

Kierunki medyczne droższe od pozostałych

Dużą uwagę przykuwa fakt, iż kierunki medyczne są zwykle jednymi z najdroższych kierunków dostępnych w Polsce. Z czego to wynika? Wysokość opłat za semestr studiów zaocznych często uwarunkowana jest charakterem oraz specyfiką zajęć. Ćwiczenia w laboratoriach czy pracowniach z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i odczynników generują znacznie więcej kosztów niż zajęcia w sali seminaryjnej. Wiąże się to ze zużywaniem sprzętu oraz dużych ilości odczynników. Do tego, w przypadku farmacji, dochodzą zajęcia m.in. w szpitalach, boksach aseptycznych, centrach symulacji czy prosektoriach, co generuje jeszcze więcej dodatkowych kosztów.

Ogół wydatków związanych z kształceniem przyszłego farmaceuty determinuje wysokość czesnego w granicach około kilkunastu tysięcy złotych za semestr. w tej chwili jedną z najwyższych cen za jeden rok farmacji proponuje Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach – 38 210 zł.

Jak wygląda farmacja niestacjonarnie?

Przy wyborze farmacji zaocznie warto mieć na uwadze, że, w odróżnieniu do innych kierunków, zajęcia realizowane są w trakcie tygodnia. Ponieważ program nauczania jest identyczny, jak w trybie stacjonarnym, ilość godzin dydaktycznych do zrealizowania uniemożliwia prowadzenie zajęć wyłącznie 2 dni w tygodniu.

Tryb niestacjonarny studiów farmaceutycznych jest dostępny na większości uczelni medycznych w Polsce, jednak w ostatnich latach w niewielu miastach zostaje ostatecznie uruchomiony. Dlaczego? Dotychczas głównym powodem wyboru farmacji w trybie zaocznym było „ułatwienie” sobie procesu rekrutacji, ponieważ progi punktowe są zawsze zdecydowanie niższe, niż na studia dzienne. Dodatkowo, od zawsze tryb niestacjonarny cieszył się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem, co też zwiększało prawdopodobieństwo kandydata na zostanie przyjętym. Zwykle każdy rekrutujący się na studia zaoczne ostatecznie był przyjmowany. Teraz jednak, gdy farmacja nie cieszy się już tak dużą popularnością wśród młodych osób, a progi na studia dzienne nie są zbyt wygórowane, mało kto decyduje się na tę formę studiowania farmacji.

Studia farmaceutyczne na świecie

W Polsce publiczne studia stacjonarne są na ogół bezpłatne. A jak to wygląda na świecie? Europa dzieli się mniej więcej po połowie, jeżeli chodzi o koszty studiowania. Przykładowo we Francji, Niemczech czy Skandynawii studiowanie jest darmowe, choćby dla osób spoza kraju. Natomiast studia w Hiszpanii, Anglii czy Portugalii są wyłącznie płatne, a czesne zwykle plasuje się w wysokości od kilkuset do choćby kilku tysięcy euro za rok.

Należy pamiętać, iż program nauczania farmaceutów za granicą może się sporo różnić od Polskich standardów. Przedmioty, ilość godzin dydaktycznych, rodzaje praktyk… Bardzo często też w innych krajach farmacja nie trwa 5,5 roku, tylko 5 lub choćby 9 lat.

Źródła:

  1. https://rekrutacja.umw.edu.pl/oferta-kierunek-farmacja/
  2. https://rekrutacja.gumed.edu.pl/1252.html
  3. https://www.ahe.lodz.pl/strefa-wiedzy/czy-studia-zaoczne-sa-platne
  4. https://www.otouczelnie.pl/artykul/802/Farmacja/ceny
  5. https://www.aptekarzpolski.pl/opieka-farmaceutyczna/francuska-farmacja/
Idź do oryginalnego materiału