Farmaceuta wystawił 395 recept na tramadol. Poddał się karze…

mgr.farm 10 godzin temu

W połowie marca 2025 roku Okręgowy Sąd Aptekarski Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu wydał wyrok w sprawie jednego z farmaceutów. Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej zarzucał mu naruszenie przepisów dotyczących wystawiania recept „pro familiae”. Z akt sprawy wynika, iż od 1 stycznia 2022 do 28 marca 2024 wystawił 395 tego typu recept na leki zawierające tramadol. Łącznie znalazło się na nich 499 opakowań produktów leczniczych.

Postępowanie wobec farmaceuty wszczęto na podstawie pisma Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Jego powodem było zgłoszenie kierowniczki apteki, w której farmaceuta wspomniane recepty wystawiał i realizował. Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej po ustaleniu faktów i zgromadzeniu wyjaśnień od farmaceuty, wniósł o jego ukaranie. Jako podstawę wskazał naruszenie art. 96 ust. 4 pkt 2 ustawy prawo farmaceutyczne. Przepis ten mówi, że:

„Farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę dla osoby, o której mowa w art. 95b ust. 3 [pro auctore i pro familiae], albo receptę farmaceutyczną – w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta, do których stosuje się następujące zasady:

może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii”

Do tego zarzutu OROZ wskazał też na naruszenie przepisów Kodeksu Etyki Aptekarza RP (w brzmieniu z 2012 roku). A konkretnie chodzi o jego zapisy:

Art. 1 pkt 3

Każde zachowanie Aptekarza podważające zaufanie do zawodu jest naruszeniem godności tego zawodu

Art. 15

Aptekarz tworzy opinię o całości zawodu, wobec czego musi powstrzymywać się od jakiegokolwiek zachowania, które mogłoby spowodować naruszenie dobrego imienia pozostałych członków zawodu.

Art 19 ust. 2

Aptekarz unika działalności przyczyniającej się do zwiększania konsumpcji produktów leczniczych.

Art. 25

Aptekarz dba o racjonalną terapię środkami leczniczymi nie umniejszają praw chorego, a jednocześnie zapobiega nadużywaniu i marnotrawieniu leków.

Rozprawa bez postępowania dowodowego

Rozprawa przed Okręgowym Sądem Aptekarskim odbyła się bez obecności oskarżonego farmaceuty. W jej trakcie uwzględniono też wcześniej złożone przez niego wyjaśnienia. Obrońca farmaceuty wystąpił z kolei z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu kary 12 miesięcy zawieszenia prawa wykonywania zawodu bez przeprowadzania postępowania dowodowego.

  • Czytaj również: Wystawianie recept pro auctore i pro familiae przez farmaceutów

– Sąd zdecydował o uwzględnieniu wniosku o skazanie w trybie konsensualnym ze względu na fakt, iż okoliczności popełnienia przewinienia zawodowego i wina w przypadku Obwinionego nie budzą wątpliwości. Postawa Obwinionego tj. przyznanie się do winy, wyrażenie skruchy we wniosku kierowanym doi OROZ z dnia 7.10.2024 r. oraz zapewnienia obrony w kwestii korekty jego postawy i wyciągnięcia przez Obwinionego odpowiednich wniosków na przyszłość wskazują, iż cele postępowania zostały osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości. Sąd uznał, iż kara wskazana przez obronę adekwatna będzie do czynu Obwinionego – czytamy w uzasadnieniu wyroku OSA.

Sąd obciążył też farmaceutę kosztami postępowania w kwocie ponad 1200 zł.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału