Pacjent-senior chce otrzymać bezpłatnie przysługujący mu lek – ale nie może, bo lekarz nie umieścił na recepcie odpowiedniego kodu uprawnienia? Ten problem prawdopodobnie już niebawem przestanie istnieć. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt, który uwzględnia zmiany w zakresie korekt recept z brakującymi kodami. Dotyczą one bezposednio personelu fachowego aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych.
Farmaceuta lub technik farmaceutyczny będzie mógł skorygować treść recepty przez uzupełnienie jej o kod uprawnienia dodatkowego „DZ” albo „S”. W efekcie pacjent zrealizuje tak niekompletną receptę bez konieczności ponownego udania się do lekarza, aby ją poprawić.
Co się zmieni w prawie?
Projekt przewiduje nadanie nowego brzmienia pkt 1 w § 8 w ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (Dz. U. z 2023 r. poz. 487, z późn. zm.). Mówi on, iż osoba wydająca określa kod uprawnienia „S” lub „DZ” na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę. Alternatywą jest weryfikacja posiadania tych uprawnień w oparciu o dane dotyczące wieku świadczeniobiorcy, które osoba realizująca posiada, albo które może ustalić. Jak czytamy w uzasadnieniu, taką daną może być ta dotycząca wieku pacjenta wynikająca z numeru PESEL, który w zasadniczej większości przypadków wynika wprost z treści recepty.
Osoba wydająca zamieszcza kod w Dokumencie Realizacji Recepty lub na rewersie recepty papierowej oraz w komunikacie elektronicznym przekazywanym do oddziału wojewódzkiego NFZ.
Proponowane rozwiązanie dotyczy procesu realizacji recepty – a nie jej wystawienia. Dlatego w przypadku recepty wystawionej przed wejściem w życie przepisów, a realizowanej już po ich wejściu, korekta recepty jak najbardziej będzie możliwa.
- Czytaj również: Czy apteki nie respektują praw pacjenta z uprawnieniem ZK?
Zmiany też dla NFZ i Centrum e-Zdrowia
Zapisy nowego rozporządzenia poprawiają dostępność do bezpłatnych produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Oddziałują też m.in na Narodowy Fundusz Zdrowia i Centrum e-Zdrowia. Dla NFZ będzie to wiązało się ze zmianą praktyki zasad kontroli aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych w zakresie legalności i schematy korygowania recept przez farmaceutów i techników farmaceutycznych. Z kolei na Centrum e-Zdrowia nakładają konieczność dostosowań technicznych umożliwiających uzupełnianie w aptekach ogólnodostępnych i punktach aptecznych kodów uprawnienia dodatkowego „S” i „DZ”.
Projekt został przedstawiony do opiniowania i konsultacji publicznych do 27 podmiotów. W tym do NRA, NRL, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Pracodawców RP, Związku Aptek Franczyzowych, GIF, Centrum e-Zdrowia, Prezesa NFZ. Podmioty mają 21 dni na zgłaszanie swoich uwag.
- Czytaj również: Nowe uprawnienia farmaceutów – podsumowanie informacji
Źródło: RCL