Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia wprowadzający zmiany dotyczące możliwości korekty recept, na których brakuje kodów uprawnień dodatkowych pacjenta. Zgodnie z propozycją, farmaceuta lub technik farmaceutyczny będzie miał możliwość uzupełnienia recepty o kod uprawnienia dodatkowego „DZ” lub „S”, co pozwoli pacjentowi na realizację niekompletnej recepty bez konieczności ponownej wizyty u lekarza.
Zmiany obejmują nowelizację pkt 1 w § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (Dz. U. z 2023 r. poz. 487, z późn. zm.). Projekt przewiduje, iż osoba realizująca receptę określa kod uprawnienia „S” lub „DZ” na podstawie dokumentów okazanych przez pacjenta lub poprzez weryfikację danych dotyczących wieku świadczeniobiorcy. Wiek pacjenta może być potwierdzony na podstawie numeru PESEL, który zwykle widnieje na recepcie. Wprowadzony kod uprawnienia zostanie zamieszczony w Dokumencie Realizacji Recepty, na odwrocie recepty papierowej oraz w komunikacie elektronicznym przesyłanym do wojewódzkiego oddziału NFZ.
Nowe regulacje odnoszą się jedynie do procesu realizacji recepty, a nie jej wystawiania. W związku z tym, jeżeli recepta została wystawiona przed wejściem w życie nowych przepisów, ale realizowana już po ich obowiązywaniu, możliwe będzie jej skorygowanie zgodnie z nowymi zasadami.
Projekt przewiduje również zmiany dotyczące Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia. NFZ będzie zobowiązany do dostosowania zasad kontroli aptek w zakresie legalności i schematy korekt dokonywanych przez farmaceutów i techników farmaceutycznych. Z kolei Centrum e-Zdrowia będzie musiało wprowadzić odpowiednie zmiany techniczne umożliwiające dodawanie kodów uprawnień dodatkowych „S” i „DZ” w aptekach i punktach aptecznych.
Projekt został przekazany do konsultacji 27 podmiotom, w tym Naczelnej Radzie Aptekarskiej, Naczelnej Radzie Lekarskiej, Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych, Pracodawcom RP, Związkowi Aptek Franczyzowych, Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu, Centrum e-Zdrowia oraz Prezesowi NFZ. Podmioty te mają 21 dni na zgłoszenie swoich uwag do przedstawionych propozycji.
Źródło: mgr.farm