Farmaceuci zajęli 7. miejsce w rankingu prestiżu zawodów i specjalności 2025, który już po raz piąty przygotował SW Research. Pierwsze trzy miejsca w zestawieniu zajęli: strażacy, ratownicy medyczni oraz piloci samolotów pasażerskich. Przed farmaceutami znaleźli się jeszcze pielęgniarki, lekarze oraz strażnicy graniczni. Za farmaceutami pierwszą dziesiątkę zamykają profesorowie uniwersytetów, górnicy oraz inżynierowie pracujący w fabrykach.
Jak przeprowadzono badanie?
Badanie przeprowadzone przez SW Research polegało na ocenie przez respondentów 51 zawodów. Odbyło się ono w dniach 22–23 kwietnia 2025 roku na reprezentatywnej grupie 1000 osób.
– Podstawą do stworzenia rankingu była odpowiedź na pytanie: „Jakim poważaniem darzysz osoby o poniższym zawodzie / funkcji?”, udzielona na 5-punktowej skali – od oceny „bardzo małym” do „bardzo dużym”. Następnie dla każdej profesji zsumowano odsetki wskazań dla odpowiedzi „raczej dużym” i „bardzo dużym”. W ten sposób uszeregowano zawody w rankingu, zaczynając od tych z najwyższym wynikiem. Każdy z zawodów prezentowany był respondentom zarówno w formie męskiej, jak i żeńskiej. – tłumaczą autorzy badania.
Po analizie wyników okazało się, iż zwycięzcami – po raz kolejny, zostali strażacy. Z badania wynika, iż cieszą się oni poważaniem aż 83% obywateli. Na drugim miejscu znaleźli się ratownicy medyczni z wynikiem 81,5%. Podium zamykają piloci samolotów pasażerskich, których darzy szacunkiem 81% społeczeństwa.
Tuż za nimi uplasowali się pielęgniarze i pielęgniarki, którym ufa 73,2% respondentów. kilka mniejszym poważaniem cieszą się lekarze – 72,8%. Farmaceuci uzyskali wynik 65,4%. Przed nimi znaleźli się jeszcze strażnicy graniczni, z wynikiem 66,4%.
Jak zauważają autorzy badania, najwyższym poważaniem cieszą się przedstawiciele zawodów zaufania publicznego.
– Wysokie oceny tych profesji mogą być interpretowane jako wyraz zaufania obywateli do instytucji ratujących zdrowie i życie, szczególnie w kontekście współczesnych kryzysów – od pandemii po katastrofy naturalne i wypadki. – podkreśla Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.
Farmaceuci z gorszym wynikiem niż w zeszłym roku
Badanie SW Research pokazało, iż 65,4% społeczeństwa darzy farmaceutów szacunkiem. W zeszłym roku – przy zastosowaniu tej samej metodologii – odsetek ten wynosił 68,7%, co dało farmaceutom 5. miejsce w rankingu. Warto jednak zaznaczyć, iż w ubiegłym roku ocenie nie poddano pilotów samolotów pasażerskich ani strażników granicznych, którzy w tegorocznym zestawieniu zajęli odpowiednio 3. i 6. miejsce.
– Mocna pozycja zawodu farmaceuty w rankingu to efekt codziennej ciężkiej pracy ponad 30 000 farmaceutów. To także efekt wytężonej pracy samorządu aptekarskiego, który robi wszystko, by zawód ten był niezależny. – komentuje w serwisie X wyniki badania Marcin Piątek, Prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy.
Farmaceuci/aptekarze niezmiennie w TOP 10 najlepiej ocenianych zawodów.
Zróbmy wszystko, aby praca farmaceutów była niezależna od biznesowych nacisków branżowych bonzów.
Strach pomyśleć, jak wyglądałby ten ranking, gdyby organizacje reprezentujące korporacje apteczne utrzymały… pic.twitter.com/oFqSYiXKBY
— Marcin Piątek 🇪🇺🇵🇱 (@marcin_p_piatek) May 7, 2025
Influencerzy i politycy z najniższym zaufaniem społecznym
Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez SW Research, najniższy poziom społecznego uznania odnotowali twórcy internetowi – influencerzy (13,6%) oraz youtuberzy (13,8%). Nieco wyżej uplasowali się politycy: posłowie i posłanki do Sejmu (21,7%) oraz eurodeputowani (22,2%). Minimalnie większym szacunkiem cieszą się radni gminni (24,9%), senatorowie (26,7%) oraz ministrowie (27,6%).
– Niskie noty influencerów, youtuberów i polityków – zarówno krajowych, jak i europejskich – mogą świadczyć o głębokim kryzysie zaufania do profesji postrzeganych jako skupione na autopromocji, kontrowersji lub oderwane od codziennych problemów zwykłych obywateli. – komentuje Piotr Zimolzak.
Źródło: SW Research