Fala zachorowań na krztusiec. Dominuje jedno województwo

upday.com 1 tydzień temu
Zdjęcie: fot. Shutterstock


Już blisko 400 zachorowań na krztusiec odnotował w tym roku sanepid w jednym z województw. Dla porównania w poprzednich latach były to pojedyncze przypadki. Lekarze przestrzegają, iż u niektórych choroba może dawać poważne powikłania płucne i mózgowe.


Rzecznik lubelskiego sanepidu Agnieszka Dados podała PAP, iż w regionie obserwowany jest wzrost liczby zachorowań na krztusiec. W ubiegłych latach notowano pojedyncze przypadki, np. cztery w 2021 r, siedem w 2022 r., 11 w 2023 r. „Niestety, bieżący rok przyniósł poważniejsze dane - do 15 września zanotowano 394 przypadki zachorowania na krztusiec, a hospitalizacji z powodu krztuśca wymagało 95 osób” – przekazała rzecznik.

Lubelska konsultant ds. chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Semczuk zapytana przez PAP o przyczyny takich statystyk wskazała m.in. na wzrost liczby dzieci niezaszczepionych. „Chodzi o dzieci z rodzin antyszczepionkowych, niezdecydowanych, nieprzekonanych do szczepień. Dzieci z przeciwskazaniami do szczepienia przeciwko krztuścowi jest niewiele” – podkreśliła.

Doktor zwróciła uwagę, iż spora niewyszczepialność jest również wśród dzieci ukraińskich. „Obserwacje potwierdziły, iż część z nich ma nieprawidłową dokumentację medyczną, która czasem potwierdza szczepienie, które faktycznie się nie odbyło” – dodała.

Podkreśliła, iż od najmłodszych łatwo zakażają się opiekunowie, osoby starsze, u których już nie działa odporność poszczepienna. „U niektórych choroba może dawać poważne powikłania płucne i mózgowe” – zaznaczyła dr n. med. Semczuk.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od początku stycznia do połowy września br. w Polsce zarejestrowano 14 584 przypadków krztuśca. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich 559.

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego, długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału