Fala przeziębień. Co z lekami w aptekach?

mgr.farm 1 tydzień temu

Główny Inspektor Farmaceutyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące dostępności do leków w aptekach. W trwającym aktualnie sezonie przeziębieniowym, najważniejsze znaczenie ma dostęp do antybiotyków, leków przeciwwirusowych i innych stosowanych infekcjach górnych dróg oddechowych.

– Aktualnie obserwujemy niewielki spadek wystawionych opakowań na produkty z substancją czynną oseltamivirum. Jednak zapotrzebowanie na przedmiotowe produkty przez cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie – informuje Główny Inspektor Farmaceutyczny.

  • Czytaj również: Sezon infekcyjny w pełni, a w aptekach brakuje antybiotyków…

Jednocześnie analiza wybranych produktów sezonowych wykazała, iż są w większości dostępne. Chodzi o leki zawierające takie substancje czynne jak carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas, paracetamolum. W dalszym ciągu GIF obserwuje utrudnienia w dostępności do aerozoli wziewnych z salbutamolum oraz fluticasoni propionas 125 mcg/dawka inh.

Nie tylko leki sezonowe…

Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina też, iż utrzymują się problemy z dostępnością produktu leczniczego na chorobę Parkinsona z levodopum + carbidopum w dawce 100 mg + 25 mg. Dostawy planowanej na grudzień 2024 r. nie zrealizowano.

– Zgodnie z informacjami przekazanymi przez podmiot odpowiedzialny, kolejna dostawa planowana jest na marzec 2025 r. W związku z dostawą w drugiej połowie listopada poprawie uległa dostępność produktu w dawce 250 mg + 25 mg – podaje GIF.

Podmiot odpowiedzialny zgłosił też czasowe wstrzymanie produktu zawierającego substancję gentamicinum 3 mg/ml, krople do oczu od 01 stycznia 2025 r. do 31 stycznia 2026 r. Produkt nie posiada odpowiedników

Inna firma zgłosiła z kolei stałe wstrzymanie adrenalinum w postaci amupłkostrzykawki. W obrocie dostępny jest odpowiednik – produkt z epinephrinum, 0,3 mg/dawkę, 1 wstrzykiwacz 2 ml.

– Produkty lecznicze w postaci doustnej z substancją czynną ondansetronum – w najbliższym czasie prognozujemy utrudnienia w dostępności produktów w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Planowane na ostatni tydzień grudnia dostawy tych produktów nie zostały zrealizowane – informuje GIF.

Źródło: ŁW/GIF

Idź do oryginalnego materiału