Fala dotarła do Polski, są pierwsze zgony. Paweł Grzesiowski nie ma wątpliwości

allpress.pl 4 tygodni temu

We wtorek Główny Inspektor Sanitarny, Paweł Grzesiowski, poinformował o narastającej liczbie przypadków zachorowań na COVID-19. Szczególnie narażeni są seniorzy, a do szpitali zaczynają trafiać osoby z grup ryzyka, które mogą wymagać tlenoterapii.

  • Ogłosili to tuż przed wyjściem Chylińskiej na scenę. Ludzie wręcz oszaleli

Niepokojąca wiadomość dotyczy również pierwszych odnotowanych zgonów wśród osób obciążonych innymi schorzeniami.

Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia: Co dalej z pandemią?

Na wtorkowym spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia omawiano sytuację epidemiczną, w tym wzrost zakażeń COVID-19. W spotkaniu wzięli udział m.in. szef GIS Paweł Grzesiowski, konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski, a także przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Paweł Grzesiowski zaznaczył, iż liczba zachorowań rośnie, choć precyzyjne dane trudno oszacować z powodu braku masowych testów. „Na pewno trend jest rosnący,” powiedział.

COVID-19 w Polsce: Rosnąca liczba pacjentów w szpitalach

Grzesiowski podkreślił, iż w ostatnich dniach wzrosła liczba pacjentów trafiających do szpitali. Choć choroba nie ma tak ciężkiego przebiegu jak w szczycie pandemii, to osoby starsze i z grup ryzyka powinny być szczególnie ostrożne. „Czasami może być potrzebna tlenoterapia, a choćby dłuższy pobyt w szpitalu,” dodał. GIS poinformował także o pierwszych zgonach związanych z obciążeniami innymi schorzeniami.

Prof. Grzesiowski przewiduje, iż szczyt zachorowań nastąpi w drugiej połowie października, kiedy do szkół i na uczelnie wrócą uczniowie i studenci. Wzrost liczby zakażeń będzie szczególnie widoczny wśród osób młodych.

Paweł Grzesiowski: Maseczki, higiena rąk i dezynfekcja

W obliczu narastającej fali zachorowań GIS zapowiada powrót do sprawdzonych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. W szczególności chodzi o noszenie maseczek w miejscach publicznych, zwiększenie dbałości o higienę rąk oraz dezynfekcję powierzchni. „Będziemy mocno namawiać do tego, żeby testować szerzej, diagnozować chorych i zalecać domową izolację,” mówił Grzesiowski.

  • Grób Patryka Peretti już tak nie wygląda. Widok rozdziera serce – wszystko przez ten jeden szczegół (Zdjęcia)

Zalecenia GIS mają na celu ograniczenie nie tylko rozprzestrzeniania się COVID-19, ale także innych chorób zakaźnych, takich jak grypa czy RSV (wirus wywołujący zakażenia dróg oddechowych).

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, liczba zakażeń koronawirusem rośnie od początku lipca. Na początku tego miesiąca odnotowywano około 60 przypadków dziennie, a pod koniec lipca liczba ta wzrosła do ponad 200. W sierpniu zakażenia podwoiły się, osiągając poziom ponad 400 dziennie. Kulminacyjny moment miał miejsce 13 sierpnia, gdy odnotowano aż 820 nowych zakażeń.

Warto zaznaczyć, iż oficjalne statystyki dotyczą wyłącznie testów przeprowadzonych w szpitalach oraz zleconych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Brakuje jednak rejestru, który gromadziłby wyniki testów wykonywanych przez pacjentów na własną rękę w aptekach.

W obliczu rosnącej liczby zachorowań oraz widma powrotu obostrzeń, eksperci i GIS zalecają ścisłe przestrzeganie zaleceń sanitarnych, by uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa w nadchodzących tygodniach.

Idź do oryginalnego materiału