Wiemy, iż rozstania mogą być druzgocące, bez względu na to, jak się potoczą. Przechodzenie przez rozstanie może być bardzo bolesne. Możesz doświadczyć gniewu, urazy i straty w tym samym momencie. Ale na końcu tych perturbacji jest akceptacja i droga prowadząca do czegoś nowego.
Etapy rozstania: przez co musisz przejść?
Etap 1: Ambiwalencja
Na tym etapie serce i głowa toczą wojnę z twoimi emocjami, ciągnąc cię w różnych kierunkach. W jednej chwili czujesz się wzmocniony, wyobrażając sobie swoją przyszłość bez ukochanej osoby, a w drugiej toniesz w morzu nostalgii. Pamiętaj, iż to w porządku, iż masz sprzeczne uczucia. Zaakceptuj je i bądź szczery wobec siebie: poświęć czas na zrozumienie swoich potrzeb, pragnień i priorytetów.
Etap 2: Zaprzeczenie i szok
Szok zwykle pojawia się krótko po rozstaniu. Na tym etapie zaprzeczamy zerwaniu i skrywamy nasze emocje gdzieś głęboko. Jednakże musimy pozwolić sobie czuć wszystkie uczucia, bez względu na to, jak bolesne są w danej chwili.
Czasami już kilka sesji wystarczy, żeby odczuć ulgę
Jeśli szukasz wsparcia w kryzysie lub trudnej sytuacji życiowej, skorzystaj z porady psychologa i psychoterapeuty.

Etap 3: Gniew i uraza
Po rozstaniu możesz odczuwać intensywny gniew, urazę i krzywdę. Pojawia się obwinianie byłego partnera, odtwarzanie przeszłych przewinień. Na tym etapie Twój gniew może zabarwić twój pogląd na życie, sprawiając, iż czujesz się zgorzkniały, cyniczny i pełen urazy do innych. jeżeli jest on zbyt przytłaczający, rozważ skorzystanie z terapii. Specjalista ds. zdrowia psychicznego może zapewnić wskazówki i wsparcie podczas radzenia sobie z tego typu stanem.
Etap 4: Targowanie się i negocjacje
Etap targowania się to etap, w którym negocjujemy ze sobą i naszymi partnerami sposoby, w jakie możemy zmienić siebie lub naszą sytuację, aby odzyskać związek. Możesz chcieć drugiej szansy, możesz obiecać swojemu byłemu, iż się zmienisz, w nadziei, iż go odzyskasz. Jednakże bardzo ważne jest to by nie zatracić z tym wszystkim siebie. Nie idź na kompromis ze swoimi wartościami, które są dla Ciebie ważne. Pamiętaj, iż możesz mieć satysfakcjonujący związek na własnych warunkach z kimś, kto podziela Twoje wartości.
Etap 5: Depresja i smutek
Rozstania mogą być tak bolesne, iż mogą prowadzić do depresji. Odczuwasz wtedy przytłaczający smutek, miewasz ataki płaczu, tkwisz w beznadziei. Na tym etapie warto pozwolić sobie na żałobę, podważyć negatywne myśli i zastąpić je bardziej pozytywnymi i zrównoważonymi perspektywami. Rób rzeczy, które sprawiają, iż czujesz się szczęśliwy i zrelaksowany. Otaczaj się osobami, które cię wspierają.

Etap 6: Akceptacja i uzdrowienie
Kiedy osiągniemy ten etap, pozwolimy sobie zintegrować uczucia, doświadczenia i wspomnienia ze związku i uświadomimy sobie, iż dobiegł on końca. W końcu jesteś w stanie zrozumieć i zaakceptować powody rozstania. Bądź wdzięczny za związek: Bądź wdzięczny za pozytywne aspekty związku — wszystkie wspomnienia, doświadczenia i lekcje, które z niego wyniosłeś.
Etap 7: Rozwój i pójście dalej
Ostatecznie osiągniesz stan umysłu, w którym będziesz gotowy iść dalej. Możesz zacząć odzyskiwać poczucie własnej wartości, czując się bardziej pewny siebie i przekonany o swojej wartości. Jesteś otwarty na nowe związki.
Pamiętaj!
Rozstanie może być bardzo emocjonalną podróżą. Chociaż proces ten może być bolesny, każdy etap jest kamieniem milowym w drodze do silniejszej, mądrzejszej wersji nas samych.