Leczenie myszy ze stwardnieniem rozsianym (SM) dzięki estriolu, hormonu ciążowego, odwraca rozkład mieliny w korze mózgu, kluczowym regionie dotkniętym SM.
Stwardnienie rozsiane (SM, sclerosis multiplex) to choroba neurodegeneracyjna o podłożu autoimmunologicznym. W SM stan zapalny pobudza układ odpornościowy do usuwania ochronnej osłonki mielinowej z włókien nerwowych w korze mózgu. Osłonki mielinowe pełnią kluczową rolę w przewodzeniu sygnałów w układzie nerwowym.
Postępujący zanik kory mózgu u pacjentów z SM wiąże się z trwałym pogorszeniem niepełnosprawności, w tym pogorszeniem funkcji poznawczych, uszkodzeniem wzroku, osłabieniem i utratą czucia.
W najnowszym badaniu przeprowadzonym na uniwersytecie UCLA, badacze leczyli estriolem myszy cierpiące na SM i odkryli, iż hormon ten zapobiega zanikowi mózgu i indukuje remielinizację. Oznacza to, iż leczenie estriolem może naprawić uszkodzenia spowodowane przez SM, a nie tylko spowalniać niszczenie mieliny.
Po dokładniejszym przyjrzeniu się zmianom fizjologicznym przebiegającym w trakcie leczenia estriolem, stwierdzono zwiększoną ilość białek uczestniczących w syntezie cholesterolu w oligodendrocytach. Oligodendrocyty to komórki tworzące osłonkę mielinową w ośrodkowym układzie nerwowym.
Wykryto także większą liczbę oligodendrocytów uczestniczących w remielinizacji oraz większą ilość mieliny u myszy. Leczenie estriolem zmniejszało również utratę neuronów piramidalnych V warstwy kory mózgu i ich dendrytów.