Jak nie przesadzić z graniem? Psychologia hazardu
Powszechnie uważa się, iż wszystko jest dla ludzi. Trudno się z tym nie zgodzić, pod warunkiem, iż w domyśle dodamy „w granicach zdrowego rozsądku”. W czasach, gdy możliwość uprawiania hazardu nie ogranicza już droga do kasyna, konieczne jest uświadomienie sobie zagrożeń, które mogą stać się naszym udziałem, jeżeli zaburzony zostanie zdrowy balans między rozwagą a potrzebą grania.
Ekscytacja podszyta ryzykiem
Hazard to rozrywka stara jak świat. Są tacy, którzy potrafią się nim bawić od czasu do czasu, godząc się na skończenie gry z wpisaną w nią możliwością straty, jak i zysku. Wielu profesjonalnych graczy zdaje sobie sprawę z takiego obrotu spraw. Cenią zarówno euforia i ekscytację towarzyszące rozgrywkom, jak i fakt, iż nie zawsze wychodzi się z wygraną. Są jednak tacy, u których pojawiają się (również poważne) konsekwencje dla zdrowia psychicznego, nie wspominając o runie finansowej, do której potrafią doprowadzić siebie i swoich bliskich. Ale po kolei…
Czy hazard jest legalny?
Podobno, żeby nie ponieść straty, najlepiej nie grać. Ale mówi się również, iż bez ryzyka nie ma zabawy. jeżeli założyć, iż oba twierdzenia są prawdziwe, hazard, podobnie jak inne “używki” ma prawo istnieć. Co więcej – jest legalny. Skąd wiadomo, iż mamy do czynienia z pełnoprawnie działającym kasynem? Zapytaliśmy o to eksperta, tj. pracownika platformy Probukmacher.pl, który wyjaśnia: „Hazard bywa jak najbardziej legalny. Po pierwsze, kasyna są regulowane przez rządy, posiadają koncesje, co oznacza, iż są muszą przestrzegać określonych zasad i norm pod groźbą sankcji karnych. To zapewnia bezpieczeństwo. Dalej – hazard przyczynia się do rozwoju gospodarki kraju. Często generuje więcej zysków niż inne prestiżowe sektory. Z mojej perspektywy jednak najważniejsze jest to, kasyna przyczyniają się do walki ze złym hazardem. Jak? Stwarzając legalne możliwości grania, które wykluczają nieuczciwe praktyki i oszustwa”. Legalnie działające kasyna zapewniają nie tylko ochronę finansów, ale i danych osobowych oraz interesów klientów, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo gry.
Kiedy hazard staje się niebezpieczny?
Aby grać odpowiedzialnie i cieszyć się hazardem, trzeba trzymać się zasad. Zdarza się bowiem, iż gracz posiada predyspozycje osobowościowe do tego, by zwykły poker czy automat do gry stały się nagle jego obsesją. Taka sytuacja zmienia życie gracza w koszmar i wymaga często interwencji psychologa. Syndrom nadużywania hazardu da się rozpoznać już wcześniej. Towarzyszą mu bowiem podobne objawy, jak w przypadku każdego innego uzależnienia. Co się wtedy dzieje? Odpowiedź na to pytanie tkwi w procesach psychologicznych, które uruchamiają się podczas gry, przede wszystkim zaś – w roli hormonów i emocji.
Jak działa psychika hazardzisty?
Dużą rolę w procesie ujawniania się syndromu uzależnienia od hazardu odgrywa mózg, a dokładnie wpływ wydzielanych przez organizm hormonów. W trakcie gry dochodzi do uwalniania się endorfin, odpowiedzialnych za stan przyjemności i ośrodki nagrody. Oddziałują one na komórki nerwowe, dostarczając im tego, co kojarzy nam się dobrze. W sytuacji wygranej, to właśnie endorfiny wywołują uczucie szczęścia. Doskonałe samopoczucie to z kolei najlepsze zaproszenie do dalszej gry, zwłaszcza iż rozpieszczony mózg chce dostać więcej. Wszystko super, dopóki wygrywamy. Gdy dochodzi jednak do porażki, mózg zaczyna odczuwać stres. Jest niezadowolony, co paradoksalnie staje się wewnętrznym nakazem do kontynuowania gry.
Emocje w służbie uzależnienia
Nie bez znaczenia dla ryzyka uzależnienia są również emocje. Ponieważ graniu, a szczególnie rywalizacji i hazardowi, zawsze towarzyszą uczucia, dochodzi do uwolnienia adrenaliny, tj. hormonu walki i ucieczki. Odpowiada on za zwiększenie się pulsu, podniesienie poziomu energii. Znacząco wpływa również na odczuwanie ekscytacji. Mózg przyzwyczaja się do niej. Sygnalizuje, iż gra jest powiązana z nagrodą i przyjemnością. To powoduje potrzebę ponownego doświadczenia tych emocji.
Podatność na uzależnienia
Niektórzy ludzie doskonale radzą sobie jako gracze. Ci zwykle podchodzą do zabawy w sposób bardziej racjonalny niż osoby, które mają tendencję do emocjonalnego podejmowania decyzji. To cecha, która zwiększa podatność na uzależnienie od hazardu. Podobnie jest w przypadku osób, bardziej skłonnych do ryzyka. Ponieważ często podejmują działania impulsywnie, bez rozważania konsekwencji, co także zwiększa ryzyko nadużywania gry i traktowania jej jako sposobu na ukojenie stresu.
W sytuacji, gdy czujemy, iż tracimy kontrolę, należy zgłosić się do psychologa. Wyjście z takiego impasu jest znacznie trudniejsze w pojedynkę, a czasem wręcz – niemożliwe. Należy pamiętać, iż uzależnienie od hazardu stanowi kompilację wielu czynników (nie tylko psychicznych), dlatego wymaga konsultacji ze specjalistą.