Europejska Izba Coachingu i Mentoringu jest międzynarodową organizacją non-profit, która od 2009 roku działa również w Polsce. O jej misji i wizji mówi Monika Bęcka.
Europejska Izba Coachingu i Mentoringu (ang. European Mentoring and Coaching Council, EMCC) skupia ekspertów i praktyków mentoringu, coachingu oraz superwizji. W jej szeregach są również przedstawiciele ze świata nauki i specjaliści z obszaru zarządzania zasobami ludzkim. Ale, jak podkreśla Monika Bęcka, prezes EMCC Poland, w tym stowarzyszeniu jest miejsce dla wszystkich osób zainteresowanych promowaniem zasad etycznych oraz rozwojem mentoringu i coachingu.
Karta Zawodowa
Jedną z misji EMCC Poland jest edukowanie społeczeństwa, czym coaching jest, a czym nie jest. To samo dotyczy mentoringu i superwizji. „Chodzi o to, żeby potencjalni klienci dokładnie wiedzieli, jak wybrać profesjonalnego coacha, mentora albo superwizora. Jakie standardy etyczne obowiązują w tych zawodach. Przyznam się szczerze, iż moim marzeniem jest, odczarować negatywny wizerunek coachingu, który mamy od wielu lat” – mówi Monika Bęcka w wywiadzie dla naszego portalu. Dzieli się też swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co odróżnia od siebie procesy coachingowe oraz mentoringowe. Jednak jedne i drugie świetnie się uzupełniają i mogą wnosić dużą wartość w pracy z klientem.
EMCC Global jest też jednym z sygnatariuszy Karty Zawodowej. Została ona skierowana do Komisji Europejskiej. Chodzi o ustanowienie prawnych regulacji dotyczących zawodu coacha, mentora i superwizora. (Pisaliśmy o tym w artykule Zawód Coacha rozpatrywany w Unii Europejskiej – Karta Zawodowa Coachingu, Mentoringu i Superwizji Coachów, Mentorów oraz Supervisorów).
EMCC Poland – akredytacja
Monika Bęcka mówi także, jak przebiega proces akredytacyjny w EMCC Poland i jakie trzeba spełniać warunki, żeby do niego przystąpić. „Przychodzą do nas głównie osoby, które widzą wartość w pracy coachingowej mentoringowej i superwizyjnej. Chcą one być częścią stowarzyszenia i dbać o najwyższe standardy. A dzięki członkostwu pokazują, iż są profesjonalistami” – podkreśla Monika Bęcka.