Elbląg inwestuje w zdrowie psychiczne – rozbudowa Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II ruszy w 2026 roku

elblag24.pl 8 godzin temu

Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu przygotowuje się do realizacji jednej z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w zakresie opieki psychiatrycznej. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Medycznego w wysokości niemal 33 milionów złotych, placówka rozbuduje swoją infrastrukturę o nowy budynek, którego funkcja skoncentruje się na wsparciu pacjentów zmagających się z kryzysami psychicznymi – zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.

Inwestowanie w psychiatrię, szczególnie w psychiatrię dziecięcą jest najważniejsze ze względu na rosnące zapotrzebowanie na pomoc w zakresie zdrowia psychicznego, poprawę jakości życia pacjentów i ich rodzin, a także korzyści ekonomiczne wynikające z profilaktyki i leczenia zaburzeń psychicznych.

Celem inwestycji jest zapewnienie osobom w kryzysie psychicznym dostępu do kompleksowej i nowoczesnej opieki zdrowotnej, która wspiera ich powrót do życia prywatnego, społecznego i zawodowego.

Nowoczesna psychiatria opiera się przede wszystkim na modelu środowiskowym, dlatego w ramach rozbudowy planujemy rozwój Zespołu Leczenia Środowiskowego działającego w strukturach szpitala. Poszerzenie zakresu działalności pozwoli poprawić jakość i efektywność świadczeń psychiatrycznych, dostosowując je do założeń transformacji psychiatrii, która zmienia model leczenia z placówek stacjonarnych na środowiskowe.

Nowa infrastruktura stworzy przyjazne przestrzenie terapeutyczne, gdzie prowadzone będą zajęcia z zakresu treningów relaksacyjnych, muzykoterapii oraz arteterapii. Będą one również miejscem psychoedukacji, spotkań integracyjnych oraz działań profilaktycznych i edukacyjnych.

Dzięki tym działaniom Szpital Miejski św. Jana Pawła II stanie się nowoczesną jednostką wielospecjalistyczną, która realnie przyczyni się do zmniejszenia poczucia stygmatyzacji pacjentów oraz ich wykluczenia społecznego, a także usprawni proces szybkiego powrotu do środowiska domowego i aktywności zawodowej.

Rozbudowa obejmie nie tylko powstanie nowego obiektu, ale też modernizację infrastruktury towarzyszącej. Jej głównym celem jest stworzenie środowiskowej i wielospecjalistycznej przestrzeni opieki, która zbliży pacjenta do naturalnego otoczenia i pomoże mu skutecznie wrócić do życia prywatnego, zawodowego i społecznego. Szczególny nacisk zostanie położony na rozwój Zespołu Leczenia Środowiskowego, zgodnie z założeniami transformacji psychiatrii w Polsce – przechodzącej od leczenia stacjonarnego do wsparcia środowiskowego i ambulatoryjnego.

Nowa infrastruktura to nie tylko gabinety lekarskie – to miejsca dedykowane relaksowi, terapii zajęciowej i integracji. Przestrzenie zostaną przystosowane do prowadzenia zajęć z arteterapii, muzykoterapii, treningów relaksacyjnych, spotkań edukacyjnych i profilaktycznych. Dzięki temu elbląski szpital nie tylko zmodernizuje sposób leczenia, ale też podejmie działania na rzecz przeciwdziałania stygmatyzacji osób dotkniętych chorobami psychicznymi.

Inwestycja o szacunkowej wartości ponad 34 mln złotych ma zostać zrealizowana w latach 2026–2027. Jej skala i zakres sprawiają, iż będzie to milowy krok w kierunku dostosowania lokalnego systemu zdrowia psychicznego do współczesnych wyzwań i potrzeb mieszkańców regionu.

Inwestycja o szacunkowej wartości ponad 34 mln złotych ma zostać zrealizowana w latach 2026–2027. Jej skala i zakres sprawiają, iż będzie to milowy krok w kierunku dostosowania lokalnego systemu zdrowia psychicznego do współczesnych wyzwań i potrzeb mieszkańców regionu.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu otrzymał olbrzymie dofinansowanie
Idź do oryginalnego materiału