Elastyczna proteza dysku uśmierza ból kręgosłupa

supernowosci24.pl 1 tydzień temu
Fot. arch. szpitala w Mielcu.

Wypróbowaliśmy już wiele metod leczenia, a kręgosłup jak bolał, tak boli? Może warto zainteresować się nowością w ofercie mieleckiej neurochirurgii? Szybką i małoinwazyjną metodą leczenia polegającą na wprowadzeniu w kręgosłup elastycznych protez dysku?

– Cieszę się, iż nasz mielecki Oddział Neurochirurgiczny cały czas się rozwija i proponuje pacjentom bardzo korzystne dla nich metody leczenia. A są to procedury, które można przeprowadzić dosłownie w kilkanaście minut, są przy tym małoinwazyjne i pozwalają skrócić hospitalizację do jednego, dwóch dni – mówi Paweł Pazdan dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

Poszli krok dalej w walce z bólem

– Nasz oddział kontynuuje proces rozpoczęty w tamtym roku, czyli wprowadzania małoinwazyjnych metod leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową – podkreśla lekarz Dominik Ungeheuer, neurochirurg.

– Po wprowadzonych w zeszłym roku blokadach, termolezjach, w tym roku idziemy o krok dalej, wprowadzając elastyczne protezy krążków międzykręgowych. Zabiegi przeznaczone są dla chorych z przewlekłym bólem kręgosłup, którzy nie reagują zadowalająco na leczenie przeciwbólowe i rehabilitację – dodaje.

Proteza jak żelowy makaron

Ocena stanu pacjenta i kwalifikacja do zabiegu realizowane są w poradniach neurochirurgicznych.

– Na pewno należy przeanalizować najświeższy wynik rezonansu magnetycznego. Muszą być spełnione odpowiednie wskazania radiologiczne, ale mimo to jest sporo pacjentów kwalifikujących się do tej procedury. Zabieg przezskórny wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, chorzy nie są usypiani. Pod kontrolą rentgena wprowadza się igłę w obręb krążka międzykręgowego. Przez tę igłę podaje się protezę. Ma wygląd takiego żelowego makaronu. Ten „makaron” jest higroskopijny. Odbudowuje wysokość krążka międzykręgowego poprzez ściąganie wody, a także zmienia jego adekwatności biochemiczne na skutek podniesienia pH. Tym samym zmienia parametry biomechaniczne oraz wpływa na wysokość krążka międzykręgowego. Przy dobrej kwalifikacji do zabiegu stan chorych się poprawia, a zabieg jest dużo mniej inwazyjny niż inne zabiegi odbarczające – zapewnia dr Dominik Ungeheuer.

Idź do oryginalnego materiału