Ekstremalne upały – jak wpływają na leki i pacjentów?

farmacja.pl 3 tygodni temu

Co prawda lato dobiega końca, ale nie oznacza to, iż o wysokich temperaturach możemy już zapomnieć. Z powodu zmian klimatycznych, lato jest coraz dłuższe i coraz cieplejsze. Upały z kolei mają duży wpływ na funkcjonowanie organizmu, a także na leki, jakie przyjmujemy.

Upały a leki

Wszystkie leki dostępne na rynku, zarówno te na receptę, jak i OTC, mają określony zakres temperatur przechowywania. Zakresy te ustalane są w procesie badań stabilności jeszcze przed wprowadzeniem leku na rynek, a po wprowadzeniu – są one regularnie sprawdzane. jeżeli jakikolwiek parametr jest w danym zakresie temperatur zachwiany, wymagana temperatura musi być zmieniona we wszystkich dokumentach rejestracyjnych, w tym w ulotce danego leku. Niektóre leki są całkowicie stabilne w temperaturze choćby 30 stopni Celsjusza, ale zdecydowana większość powinna być przechowywana w temperaturze 15-25 stopni Celsjusza, w miejscu suchym, z dala od światła słonecznego. Fale upałów zwiększają ryzyko pogorszenia jakości niemal wszystkich leków – przede wszystkim kapsułek, aerozoli i syropów.

Trudno jest przewidzieć, w jakim stopniu lek ulegnie degradacji w ekstremalnych temperaturach, ponieważ każdy lek jest inny – powiedziała Amy Bachyrycz, wykładowczyni farmacji na Uniwersytecie Nowego Meksyku w Albuquerque.

Jeśli mamy wątpliwości co do stabilności naszych leków w upalne dni, ewentualną zmianę leku lub dawki powinniśmy zawsze skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Ważne jest też miejsce przechowywania domowej apteczki. Nigdy nie powinna być to łazienka, ze względu na wysoką wilgoć. Starając się uchronić leki przed upałami, powinniśmy wybrać zamykaną szafkę stojącą w cieniu. Należy unikać też pozostawiania leków w nagrzanym samochodzie.

Upały a pacjenci

Leki stosowane w przypadku powszechnych schorzeń mogą zwiększać wrażliwość pacjentów na ciepło. Robią to zaburzając reakcję organizmu na wysokie temperatury, w tym zdolność pocenia się i szybkość przepływu krwi. Blokery kanałów wapniowych mogą powodować zaburzenia równowagi mineralnej, utrudniając organizmowi regulację temperatury, podczas gdy beta-blokery mogą utrudniać pocenie się. Diuretyki mogą również powodować odwodnienie i zaburzenia równowagi mineralnej. Niektóre leki przeciwhistaminowe zmniejszają pocenie się i mogą zaburzać regulację temperatury. Niektóre leki przeciwdepresyjne z kolei zwiększają pocenie się i tłumią pragnienie. Leki stosowane w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, mogą oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy, podnosząc temperaturę ciała. Tabletki stosowane w leczeniu chorób tarczycy mogą również podwyższać temperaturę ciała, zaburzać regulację temperatury i powodować nadmierne pocenie się.

Skutki działania leków w upalne dni będą się różnić w zależności od stanu zdrowia danej osoby, dawki i warunków środowiskowych. Należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, a także szukać cienia lub korzystać z klimatyzacji. Ewentualne działania niepożądane powinniśmy z kolei zgłaszać na stronie rządowej, stronie producenta, lub u lekarza czy farmaceuty.


Artykuł na podstawie:


©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału