Żródło: PAP Mediaroom
Dobrostan jako troska o zdrowie fizyczne i psychiczne oraz szeroko rozumiany komfort życia, jest również bazą do rozwoju zawodowego i wzmacnia przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw – wskazali eksperci podczas konferencji Wellbeing Summit 2024, która odbyła się w Warszawie. W ramach wydarzenia zaprezentowano też innowacyjne możliwości platformy MulitLifie – benefitu wspierającego dobrostan pracowników.
Podczas drugiej edycji Wellbeing Summit, zorganizowanej przez firmę Benefit Systems, oferującą benefity pozapłacowe wspierające dobrostan, przedstawiciele m.in. świata nauki, biznesu czy nowych technologii, omawiali kwestię dobrostanu jako wymiaru osobistych odczuć i kondycji, na które wpływa wiele aspektów zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Tłumaczyli, iż dobrostan jako kompleksowe podejście do zdrowia fizycznego, psychicznego i szeroko rozumianego komfortu życia jest również źródłem energii do sprostania wyzwaniom gwałtownie zmieniającego się otoczenia, także na rynku pracy.
O roli dobrostanu w mierzeniu się z wyzwaniami współczesnej rzeczywistości mówiła dr Ewa Hartman, trenerka i wykładowczyni MBA, która wspólnie z Joanną Rek-Faber, adeptką psychologii pozytywnej, trenerką i przedsiębiorczynią, przeprowadziła warsztaty dla uczestników konferencji: „Dobrostan – to można wyćwiczyć”. Ekspertki są również autorkami podręcznika o tym samym tytule, prezentującego praktyczne ćwiczenia na dobrostan. Pozycja ta już niedługo zostanie wydana w ramach współpracy z Benefit Systems.
Podczas konferencji Hartman zwróciła uwagę, iż przed rozpoczęciem poprawiania swojego dobrostanu, warto zbadać jego poziom. Zachęciła do przećwiczenia możliwości Wellbeing Score, wskaźnika z platformy MultiLife, mierzącego dobrostan w sześciu kluczowych obszarach.
„Są one związane z: komfortem życia, kontaktem z naturą, relacjami z innymi, zdrowiem fizycznym i psychicznym i wewnętrznym spokojem” – wymieniła.
Wskaźnik Wellbeing Score jest ogólnodostępny – każdy może zmierzyć swój poziom dobrostanu wypełniając test dostępny na stronie: https://badanie-dobrostanu.multilife.com.pl/.
Jak podkreśliła dr. Hartman, dobrostan jako baza dobrego życia ma wiele komponentów, a umiejętność dbania o niego jest kompetencją przyszłości. W jej opinii, dobrostan można wyćwiczyć podejmując codzienne czynności. „W nich mieści się ruch fizyczny, ale też działania rozwijające mózg, który jest neuroplastyczny i ma umiejętności ciągłego uczenia się. W tym zestawie ćwiczeń na dobrostan, równie najważniejszy jest odpoczynek” – zaznaczyła. To właśnie stworzenie warunków do nabywania nowych kompetencji w zmiennym i nieprzewidywalnym świecie wraz z dbałością o zdrowie psychofizyczne mają istotny wpływ na to, jak będziemy funkcjonować w obecnej rzeczywistości i jak kształtować się będzie poziom naszego dobrostanu.
Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu w Benefit Systems, zauważył, iż w budowaniu dobrostanu pomocna jest też technologia. Już teraz platforma MultiLife (obok programu MultiSport i kafeterii MyBenefit) jest praktycznym i kompleksowym rozwiązaniem dla firm chcących wspierać dobrostan pracowników. Jej funkcjonalności z jednej strony skupione są na wsparciu zdrowia i budowaniu zdrowych nawyków użytkowników, a z drugiej – na rozwoju ich kompetencji osobistych i zawodowych. Podczas swojego wystąpienia na konferencji, Piotr Szostak zaprezentował nowe możliwości MultiLife z innowacyjnymi funkcjami, które zostaną wprowadzone do końca roku, pełniąc rolę asystenta dobrostanu.
„Ciągle szukamy przysłowiowego Świętego Graala: jak poprawiać dobrostan, jak znaleźć efektywne rozwiązanie? Nie ma jednego wzoru, bo każdy z nas jest inny. Wszyscy jednak możemy korzystać z podobnych technik, w m.in. na działaniach zakotwiczonych w ekonomii behawioralnej czy idei kreacji nawyków i dzięki nim możemy powoli zmieniać styl życia, traktując go jako lekarstwo” – wyjaśnił.
Dodał, iż na platformie skorzystać można m.in. ze pokaźnej bazy konsultacji eksperckich, porad, kursów czy materiałów merytorycznych – możliwych kombinacji, dopasowujących się do konkretnych potrzeb i celów jest wiele.
„W MultiLife łączymy aspekty zdrowia i rozwoju, bo widzimy, iż to naczynia połączone. Asystent dobrostanu pomoże zrzucić wagę, zadbać o sen, zapanować nad stresem, a choćby nauczyć się języka, bo rozwój kompetencji osobistych i zawodowych jest ważnym elementem budowania dobrostanu” – wskazał dyrektor Szostak.
Uzupełnił, iż w aplikacji MultiLife, gdzie dostępnych jest ponad 4,5 tys. materiałów, będzie można m.in. zasięgnąć porady, wyznaczać cele i monitorować postępy w dążeniu do ich osiągania
„Przejrzysty interfejs użytkownika, konsultacje ze specjalistą na czacie, rezerwacje wizyt to tylko kilka możliwości aplikacji. Asystent dobrostanu, bazujący na AI, podpowie nam też np., ile kalorii ma posiłek, który chcemy zjeść – wystarczy, iż zrobimy jego zdjęcie” – powiedział Piotr Szostak.
Podkreślił również, iż budowa dobrostanu wymaga zmiany nawyków, co nie jest proste. Powinniśmy ułatwić to, minimalizując wysiłek mentalny.
„Benefit Systems to robi, dając nowoczesne narzędzia do ręki każdemu zainteresowanemu. Również pracodawcom, w których dobrze pojętym interesie jest budowanie dobrostanu swoich pracowników” – ocenił Piotr Szostak.
Według socjolożki i wykładowczyni MBA Joanny Malinowskiej-Parzydło, będącej CEO Younicorn/ Premium Personal Brand Designer „Jesteś Marką”, kluczową rolę we wdrażaniu firmowych strategii wellbeing odegrają liderzy.
„Liderzy o inteligencji przywódczej są kluczowi, żeby przeprowadzać ludzi przez zmiany, zwłaszcza w trudnych czasach” – podała.
Jak wyjaśniła, inteligencja przywódcza, obok mierzalnego IQ, jest całym obszarem zdolności pracy z ludźmi w oparciu o pozytywny wpływ na ich działania. Zaznaczyła, iż to jest również sztuka zarządzania sobą.
Zdaniem ekspertki tylko świadomi liderzy mogą budować zdrową kulturę organizacyjną, od której należy zacząć kształtowanie dobrostanu zespołów. „Kultura organizacji jest dzisiaj jedynym czynnikiem konkurencyjnym, którego nikt nie skopiuje. Jest elementem dobrej strategii rozwoju i przewagi konkurencyjnej” – podkreślała Malinowska-Parzydło.
Źródło informacji: PAP MediaRoom