Wczesna, ustrukturyzowana edukacja pacjentów ze zdiagnozowaną cykrzycą typu 1 może znacznie pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nich groźnych powikłań.
Organ ds. zdrowia północno-wschodniej Szkocji przeprowadził ocenę programu wsparcia dla pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1.
Wyniki programu opracowanego przez NHS Forth Valley potwierdzają, iż edukacja w zakresie skutków zdrowotnych nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy może prowadzić do znacznej poprawy sytuacji pacjentów.
Wykazano, że nowo rozpoznani pacjenci z cukrzycą typu 1, którzy wzięli udział w programie, byli mniej narażeni na powikłania niż pacjenci, którzy nie wzięli w nim udziału.
Cukrzyca – jak jej zapobiec?
– W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 miliona osób. Przewiduje się, iż do 2030 roku będzie się z nią zmagać choćby co dziesiąty Polak. Może zachorować każdy, bez względu na wiek. Choroba rozwija się powoli i wiele osób nie wie, iż na nią choruje. Dlatego warto regularnie sprawdzać swoje wyniki badań – czytamy na stronie pacjent.gov.pl.
Normy poziomu cukru we krwi
Dla zdrowia niebezpieczny jest zbyt niski i za wysoki poziom cukru we krwi:
- poniżej 70 mg/dl – zbyt niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia),
- 70–99 mg/dl – prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo,
- 100–125 mg/dl – nieprawidłowy poziom cukru we krwi na czczo,
- powyżej 126 mg/dl przy więcej niż jednym pomiarze – cukrzyca.
Powikłania cukrzycy
Przez długi czas cukrzyca nie powoduje objawów i człowiek nie wie, iż choroba się rozwija. Niezdiagnozowana i nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia m.in. wzroku, nerek, naczyń krwionośnych.